آخرین مطالب

برنامه ریزی شهری

شرط مدیریت شهری تهران برای بارگذاری در پادگان ۰۶

تهران (پانا) - رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از کاهش بارگذاری در پادگان ۰۶ خبر داد و گفت شرط ما این است که بارگذاری در این محل مبتنی بر حمل و نقل عمومی باشد.

برنامه‌ریزی شهری «بیوفیلیک» پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان با بیان اینکه برنامه‌ریزی شهری بیوفیلیک پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها است، گفت: در شهرهای بیوفیلیک شهروندان به طور فعال از طبیعت اطراف خود لذت می‌برند و به تماشای طبیعت می‌پردازند.

۱۰ نکته کلیدی برای ایجاد یک برنامه شهری بزرگ

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: یکی از جالب­‌ترین و پیچیده­‌ترین چالش‌­های یک برنامه‌­ریز شهری می‌­تواند ایجاد یک برنامه گسترده شهری جدید به ویژه برای یک شهرداری آینده نگر باشد.

طرح امکان سنجی انتقال مرکز سیاسی و اداری از تهران بررسی شد

نخستین نشست تخصصی طرح"امکان سنجی انتقال مرکز سیاسی و اداری از تهران" با حضور رییس کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، رؤسا و دبیران کمیته‌های تخصصی مربوطه، رییس و کارشناسان علمی مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری از سوی کمیته آمایش، مسکن و شهرسازی برگزار شد.

پاسخ معاون شهردار به نارضایتی مردم در حوزه شهرسازی/ اصفهان و شیراز در برخی فرایندهای ساخت و ساز از تهران جلوترند

نمی‌گویم در حوزه شهرسازی همه چیز خیلی گل و بلبل است، اما اینکه بگوییم نسبت به بقیه خدمات و سرویس‌هایی که شهرداری ارائه می‌دهد، حوزه شهرسازی از همه بدتر است، این مقایسه را قبول ندارم.

چرا منطقه ۲۲ شهر تهران دچار فقر سرانه‌های آموزشی است؟

حدود ۲۲۰۰ هکتار اراضی بالای هزار متر در منطقه ۲۲ وجود داشته که باید طبق قاعده ۷۰-۳۰ در آنها ساخت وساز صورت می‌گرفت ولی به این امر توجه نشده و همین امر باعث فقر سرانه‌های آموزشی در این منطقه است.

اختیار برنامه ریزی شهری به شهرداران واگذار شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران با بیان اینکه قطعاً شهرداران بر شرایط و ظرفیت های شهر مسلط تر از شورای عالی شهرسازی و معماری کشور هستند گفت: این عرف باید تغییر کند و برنامه ریزی برای شهرهای کشور به استان متبوع واگذار شود.

دستگاه‌ها از ایجاد فضای غیراستاندارد در حریم شهرها جلوگیری کنند

از دستگاه‌های مربوط، شهرداران و اداره کل راه و شهرسازی استان درخواست داریم در حریم و خارج از محدوده شهرها برنامه مدونی داشته باشند و از ایجاد فضاهای غیراستاندارد جلوگیری کنند.

صرفه جویی هوشمندانه و بهره وری به عنوان دو راهبرد اصلی بودجه ۱۳۹۹ است / توجه ویژه به فرودگاه امام خمینی نماد توسعه کشور است

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به دنبال این هستیم تا با همکاری همه دوستان بودجه ۹۹ عملکردی با بهره‌وری حداکثری باشد. اگر بتوانیم حتی درصد محدودی بهره‌وری بودجه را افزایش دهیم نسبت به سال‌های گذشته قطعاً روند رشدمان سریع‌تر خواهد شد.

شهر اصفهان با کمبود زمین مواجه است !

نشست کالبدی برنامه جامع شهر اصفهان با حضور معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان و جمعی از کارشناسان و متخصصان حوزه شهرسازی برگزار شد.

پیشنهاد امضای تفاهم نامه ۴ جانبه برای بازسازی مناطق زلزله زده مسجد سلیمان/ ضرورت حذف محدودیتهای نابجا برای ساخت و ساز در مسجد سلیمان

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تفاهم نامه سه جانبه برای باززنده سازی بافتهای شهری چابهار و زاهدان، پیشنهاد امضای یک تفاهم نامه چهارجانبه با ستاد اجرایی فرمان امام برای بازسازی مناطق زلزله زده مسجد سلیمان را مطرح کرد.

شهرسازی تاکتیکی و توسعه پیاده‌راه‌ها

یکی از تحولات اخیر در گرایش‌های جدید شهرسازی جهان توجه به حرکت پیاده و پیش‌نیازهای آن به عنوان یک موضوع فراموش شده مهم شهری است. جنبش گسترش فضاهای پیاده‌، نه تنها سیمای کالبدی شهرها را عوض کرده، بلکه در کیفیت زندگی شهری و رفتار اجتماعی و فرهنگ مردم تغییرات نوین ایجاد کرده است.

آیین‌نامه کنترل شهرسازی به‌زودی تدوین می‌شود/ جامعه مهندسی کشور جزو جوامع فرصت‌ساز و زندگی آفرین است

محمد اسلامی ضمن تأکید بر اینکه جامعه مهندسی در رونق تولید طرح اقدام ملی و همچنین اجرای آیین نامه کنترل شهرسازی که به زودی تدوین می‌شود نقش خود را ایفا کند گفت: ساخت وساز در کشور باید از سوی عناصر دارای صلاحیت و صاحبان کرسی فکر مدیریت, عملیاتی و اجرایی شود.

از داوینچی تا برادران مظفر !

شهرهای امروزی بیشتر به محلی برای تردد وسایل نقلیه تبدیل شده‌اند و عابران پیاده برای حرکت در سطح شهرها ناچار به عبور از مسیرهای تعبیه شده در گوشه خیابان‌ها هستند در حالی که بنابر نظر کارشناسان و صاحب نظران در عرصه‌شهرسازی یکی از عوامل اصلی سرزندگی فضاهای شهری و دست‌یابی به شهر زیست پذیر و انسان محور، تقویت مسیرهایی است که در آن تردد عابران پیاده و تعاملات اجتماعی شهروندان در بالاترین حد ممکن باشد.

تصمیم‌گیری در خصوص طرح ساماندهی کلانشهر تهران در جلسات آتی شورای‌عالی شهرسازی/خروج پادگان‌های بالای ۱۰ هکتار از محدوده شهرها در شورای‌عالی شهرسازی بررسی می‌شود

فرزانه صادق‌مالواجرد از تصمیم‌گیری در خصوص طرح ساماندهی کلانشهر تهران در جلسات آتی شورای‌عالی شهرسازی خبر داد و گفت: تصمیم‌گیری در خصوص اجرای قانون خروج پادگان‌های با مساحت بالای ۱۰ هکتار از محدوده شهرها در شورای‌عالی و پایین‌تر از ۱۰ هکتار در کمیسیون‌های ماده پنج، انجام می‌شود.

تهیه سند و تغییر فرآیند تصویب معماری ایستگاه‌ها، دو گام اساسی خط دو و سه مترو خواهد بود

رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: تهیه سند و تغییر فرآیند تصویب معماری ایستگاه ها دو موضوعی است که باید برای ایستگاه‌های خط دو و سه مترو اصفهان مورد پیگیری قرار گیرد و هم افزایی بین قطار شهری و معاونت معماری و شهرسازی ایجاد شود و هر دو باید برای ایستگاه ها تصمیم گیری هماهنگ

ضرورت ایجاد سیستم بازچرخانی آب در تهران/عدم هماهنگی میان توسعه شهرسازی و دسترسی به حمل و نقل عمومی در پایتخت

شهردار تهران با حضور در کیلومتر ١٧ بزرگراه فتح، در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی مناطق ٢١ و ٢٢ و کنترل سیلاب شمال و غرب شهر تهران حضور یافت.

ضوابط طراحی و راه‌اندازی موزه و مخازن تاریخی-فرهنگی تدوین شد / شهرهای متقاضی ساختمان بلند باید سند متمم به طرح جامع و تفصیلی اضافه کنند

غزال راهب ضمن تشریح سه گام بخش مسکن و سیستم‌های ساختمانی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، از تهیه و تدوین ضوابط طراحی و راه اندازی موزه و مخازن تاریخی- فرهنگی خبر داد.

لزوم ایجاد تصفیه خانه های محلی در تهران

اعضای شورای شهر تهران از تصفیه خانه فیروز بهرام بازدید کردند که در حاشیه این بازدید محمد سالاری؛ رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران به لزوم ایجاد تصفیه خانه محلی تأکید کرد.

متولی گود برج میلاد سرمایه‌گذار می‌آورد

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران در خصوص وضعیت ادامه پروژه گود کنار برج میلاد گفت: شرکت متولی و طرف قرارداد با ناجا اعلام کرده که برای انجام امور، با استفاده از توان بانک قوامین سرمایه‌گذار می‌آورد.

ضوابط ساخت و ساز در پهنه‌های سیل‌گیر تدوین می‌شود

منصور نویریان با اعلام این مطلب که ضوابط ساخت و ساز در پهنه‌های سیل‌گیر تدوین می‌شود، اعلام کرد: از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خواسته شده تا با نگاه به تجربه دنیا دستورالعمی را تهیه کنند که در صورت نهایی شدن، اسرع وقت از سوی وزارتخانه به استان‌ها برای اجرا، ابلاغ می‌شوند تا بدین‌ترتیب بخشی از خسارت‌های جانی و مالی کاهش یابد.

باید تفکر مدیریت پایدار داشته باشیم/ نبود انطباق در مدیریت شهری موجب چالش‌های فراوانی شده است

محمد اسلامی در نخستین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری با بیان اینکه برگزاری مجمع مشترک منجر به همگرایی و رویه‌های مشترک برای مقابله با رویه‌های مخرب می‌شود، گفت: اولین خاصیت این مجمع این است که در شکل‌گیری پارلمان‌های شهری می‌تواند الزاماتی وضع کند که افراد برای حضور در شوراها از حداقل تخصص و ذهنیتی برخوردار باشند که بتوانند گام‌های بهتری برای مدیریت شهری بردارند.

شهرهای امروزی نیاز به حکیمان شهری دارد نه معماران و شهرسازان !

معاون عمرانی وزیر کشور در نخستین اجلاس مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری گفت: باید کمی به گذشته برگشت و دید چرا در گذشته شهرسازی و مکاتب شهرسازی پایدارتر از حال بوده‌اند.

آخرین اخبار

یادبودهای 27 مردادماه ...

زیباترین فرودگاه های جهان را بشناسید

معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست

جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

نقطه تلاقی گرافیک و معماری کجاست؟

برگزاری کارگاه ساختمان داستان در پلتفرم 28 / مروری بر داستان ساختمان از طرح تا اجرا

شهرداری‌ها چهار برابر نیاز نیرو دارند

شرط مدیریت شهری تهران برای بارگذاری در پادگان 06

مطالعات ساختار شبکه معابر پیشنهادی طرح جامع همدان مردود است!

برنامه‌ریزی شهری «بیوفیلیک» پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها

شهرک باستی هیلز خارج از محدوده شهر لواسان است

یادبودهای 26 مردادماه ...

پاویون پلاستیکی در جشن معماری مکزیک

باید اصفهان را به عنوان یک ثروت ملی دید

بازبینی دوره ای از جرثقیل‌های برجی پایتخت

آغاز عملیات ایمن سازی گود مجاور برج میلاد از اول شهریور

با خانه طباطبایی‌ها کاشان بیشتر آشنا شوید

معمار و معماری دو غایب اصلی جامعه ایران !

محضری به سبک کلیسا در مشهد !!

اکثر معماری معروف جهان ترجمه معماری اصفهان است

مراسم بزرگداشت زنده‌یاد باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی برگزار می‌شود

طرح جالب لندن برای بازسازی راه آهن متروکه!

دانشگاه‌ها پیشرفت خوبی در زمینه معماری نداشته‌اند!

یادبودهای 25 مردادماه ...

بناهای تاریخی صرفاً در ظاهر مرمت می‌شوند / نقطه‌های حادثه خیر در عمق بناهای تاریخی کور مانده‌اند

طراحی خارق‌العاده گروه معماری زاها حدید در دبی/ القای حس مجسمه در هتل ملیا

فارغ‌التحصیلانی بیگانه با بازار کار / روایت دانشجویان معماری از مشکلات آموزش

آسیب‌شناسی خانه‌های مسکونی مبتنی بر معماری مزاج محور / بررسی نسبت معماری و طبیعیات کهن

سکان تهران در اختیار خواص؟ !

شهرسازی در ایران از دریچه حق به شهر