آخرین مطالب

شهرسازی

نشست تخصصی بررسی شهرسازی در تهران / مروری بر بایدها و نبایدهای شهرسازی برگزار گردید

در ادامه سلسله نشست‌های علمی تخصصی، هنر، معماری و شهرسازی اندیشکده هرم پی، این بار شهرسازی در تهران با حضور اساتید و چهره‌های برجسته معماری و شهرسازی مورد بررسی قرار گرفت

تهیه سندهای بلندمرتبه سازی و پهنه بندی مشهد ۵ سال تاخیر دارد

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: تهیه سند ضوابط بلندمرتبه سازی و سند پهنه بندی حریم مشهد که باید توسط اداره کل راه و شهرسازی استان آماده می شد حدود پنج سال به تعویق افتاده است.

احتمال استرداد شکایت شهرداری از شورای عالی شهرسازی

لایحه دو فوریتی استرداد شکایت شهرداری از شورای عالی راه و شهرسازی در مورد طرح نوسازی بافت پیرامون حرم در جلسه امروز شورای شهر مشهد مطرح شد اما دو فوریتی بودن آن رای نیاورد و تبدیل به لایحه یک فوریتی شد.

برگزاری سومین جلسه بررسی نهایی تبصره های پیشنهادی بودجه ۹۹ وزارت راه و شهرسازی

پس از بررسی‌های مقدماتی بودجه پیشنهادی سال ۹۹ وزارت راه و شهرسازی در ستاد تدوین بودجه این وزارتخانه و اتمام آن، سومین جلسه بررسی نهایی تبصره‌های پیشنهادی واصله، با حضور امیرمحمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع برگزار شد.

تفاهم‌نامه سه‌جانبه طراحی و نظارت بر ساخت و سازهای روستایی بازنگری و اصلاح می‌شود

تفاهم‌نامه سه‌جانبه طراحی و نظارت بر ساخت و سازهای روستایی که بین وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در سال ۹۳ به امضا رسید، به منظور پرهیز از ایجاد نظام موازی در ساخت و ساز روستایی و اصلاح بخش‌هایی که مغایرت‌های احتمالی با قانون دارند، بازنگری می‌شود.

دستورالعمل هوشمندسازی ساختمان‌های مسکونی تدوین می‌شود/جزئیات ۱۲ پروژه بخش پایش و هوشمندسازی مرکز تحقیقات

رییس بخش پایش و هوشمندسازی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن اعلام جزئیات ۱۲ پروژه در حال اجرای آن بخش در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از تدوین دستورالعمل هوشمندسازی ساختمان های مسکونی خبر داد.

شرط مدیریت شهری تهران برای بارگذاری در پادگان ۰۶

تهران (پانا) - رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از کاهش بارگذاری در پادگان ۰۶ خبر داد و گفت شرط ما این است که بارگذاری در این محل مبتنی بر حمل و نقل عمومی باشد.

برنامه‌ریزی شهری «بیوفیلیک» پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان با بیان اینکه برنامه‌ریزی شهری بیوفیلیک پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها است، گفت: در شهرهای بیوفیلیک شهروندان به طور فعال از طبیعت اطراف خود لذت می‌برند و به تماشای طبیعت می‌پردازند.

طرح جالب لندن برای بازسازی راه آهن متروکه!

یک شرکت معماری آلمانی با پیروزی در رقابت‌ برای احیای مجدد پل راه‌آهن متروکه لندن، این مکان بدون استفاده را به استخرهایی برای شنا و پرورش آبزیان تبدیل می‌کند.

توسعه حمل و نقل ریلی در اولویت برنامه‌های شرکت عمران شهرهای جدید است

معاون وزیر راه و شهرسازی تسهیل دسترسی و ایجاد حمل و نقل مناسب را نکته ضروری در تحقق اهداف شهرهای جدید دانست و گفت: متأسفانه سیاست ایجاد شهرهای جدید در ابتدا با بی توجهی به این نکته آغاز شد ولی امروز و در مقطع کنونی توسعه حمل و نقل به ویژه از نوع ریلی بین شهر جدید و شهر مادر در اولویت اقدامات وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

مصوبه‌ نهایی شورایعالی شهرسازی و معماری درباره‌ی خانه باغ‌ها

در این گزارش جزییات مصوبه‌ خانه‌ باغ‌ها را که به تازگی از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ابلاغ شده، مرور خواهیم کرد. طرح جایگزین خانه باغ برای جلوگیری از خسارات طرح پیشین برج باغ‌ها ارائه و تصویب شده است.

اعتراض دانشگاه تهران به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری / شهر دانش متوقف نخواهد شد

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در نشست خبری که امروز برگزار شد با اشاره به توسعه دانشگاه تهران به عنوان شهر دانش گفت: این پروژه در حال انجام است و ساختمان‌هایی را در اطراف دانشگاه به پارک‌های علم و فناوری اختصاص دادیم.

۱۰ نکته کلیدی برای ایجاد یک برنامه شهری بزرگ

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: یکی از جالب­‌ترین و پیچیده­‌ترین چالش‌­های یک برنامه‌­ریز شهری می‌­تواند ایجاد یک برنامه گسترده شهری جدید به ویژه برای یک شهرداری آینده نگر باشد.

تصویب ضابطه بلندمرتبه‌سازی تهران بر مبنای طرح تفصیلی/ بررسی پرونده‌ بلندمرتبه‌ها، به صورت سلیقه‌ای

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: در دوره گذشته پرونده‌‌های مربوط به ساختمان‌های بلندمرتبه به صورت سلیقه‌ای در کمیسیون ماده۵ مورد بررسی قرار می‌گرفته است.

طرح جامع مسجد سلیمان تا دو ماه آینده تهیه و به شورای‌عالی شهرسازی می‌آید

فرزانه صادق‌مالواجرد از آمادگی وزارت راه و شهرسازی برای بررسی و تصویب طرح جامع مسجد سلیمان در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران خبر داد و گفت: نبود طرح جامع و تفصیلی که چندین سال است وجود دارد و مشکلات عدیده ای را برای مسجدسلیمان ایجاد کرده است در دو ماه آینده برطرف خواهد شد.

شهرسازى در ایران باستان ...

پیش از آمدن آریایها به ایران (مادوپارس) دو تمدن فرهنگ بزرگ در این سرزمین با نامهای اوراتور در شمال غرب و تمدن ایلام در جنوب غرب ایران وجود داشته است و مرز و بوم ایران دارای دوران تاریخی بسیار طولانی در حدود پنج هزار سال پیش به طور مداوم تاکنون ادامه داشته است. دورانهایی که اروپا نخستین دوران نوسنگی را می‌گذرانیده است.

بازآفرینی شهری؛ طرحی که کماکان درجا می‌زند/ ۱۸۵ هزار حاشیه‌نشین لرستانی کماکان چشم‌انتظار وعده‌ها

بر اساس آمار حدود ۱۸۵ هزار نفر از جمعیت شهری در لرستان در ۳۸ محله‌ حاشیه‌نشین زندگی می‌کنند و این در حالی است که تا کنون اقدامی جدی برای رفع مشکلات آنها و فراهم آوردن نیازهای اولیه شهروندی برای آنها صورت نگرفته و دولت نتوانسته در عمل اقدامی اساسی در این زمینه انجام دهد.

کرج به شهر دوستدار کودک تبدیل می شود

معاون شهرسازی و معماری شهرداری کرج با بیان اینکه شهرهای دوستدار کودک برای مناسب سازی و مطلوب سازی بستر کالبدی، اجتماعی و فرهنگیِ سکونتگاه‌ها به ویژه شهرها تلاش می کنند، گفت: کرج نیز به شهر دوستدار کودک تبدیل می شود.

طرح تفصیلی شهر میناب آغاز شد

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان از آغاز بررسی بازنگری طرح تفصیلی شهر میناب خبر داد.

یک شهرک اقماری در اطراف مشهد ساخته خواهد شد !

مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان خراسان رضوی گفت: استاندار خراسان رضوی تاکید ویژه و فوری بر ساخت شهرک های اقماری برای شهر های پر جمعیت دارند، از این رو مکان یابی برای ساخت یک شهرک اقماری برای شهر مقدس مشهد شروع شده است.

شهرسازی ما حس حقارت را به شهروندان تحمیل می‌کند / فضاهای عمومی رکن اصلی در توسعه شهری هستند / روایت ستاره عروجی از مشکلات شهرسازی در ایران

ستاره عروجی معتقد است که برای فضای بازی بچه‌ها و حفظ طراوت شهر، پارک محلات در شهرها و کلان‌شهرها نادیده گرفته شده است.

دوری از نگاه شعاری در ارزیابی بخش های مختلف بودجه ۹۹ / مدیریت یکپارچه دارایی‌های حوزه راه و شهرسازی طبق تأکید مقام عالی وزارت ضروری است

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ستاد بودجه وزارت راه و شهرسازی از روزهای ابتدایی تیرماه، کارش را شروع کرده و قرار است فردا آخرین جلسه مقدماتی بررسی بودجه برگزار و از روز سه‌شنبه کارهای نهایی و تغییرات متأثر از بخشنامه بودجه سال ۹۹ در نهایت در آن اعمال شود.

لایحه حفاظت از حریم پایتخت توسط دبیران کمیته فنی ۴ و ۵ شورا تهیه شود/بررسی راهکارهای کوتاه‌مدت برون‌رفت از مشکلات ساخت‌وسازهای غیرقانونی در حریم تهران

فرزانه صادق‌مالواجرد در نامه‌ای به دبیران کمیته‌های فنی ۴ و ۵ شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، مصوبه شورا را در خصوص مدیریت حریم کلانشهر پایتخت با تاکید بر بررسی مجدد آن و ارایه راهکارهای کوتاه‌مدت جهت برون‌رفت از مشکلات ساخت‌و‌سازهای غیرقانونی در حریم تهران، ابلاغ کرد.

آخرین اخبار

استخر عجیبی که 406 متر بالاتر از سطح زمین قرار می‌ گیرد!

شورای شهر زنجان از ایده شهروندان برای اجرای طرح سبزه میدان استقبال می‌کند

نمایش شگفتی‌های معماری هندوستان در کاخ گلستان

کلیسای وانک، شاهکار معماری و نقاشی!

سه پوشش نوآورانه پایدار نما که مرزهای متریال را جا به جا می‌کند!

روایتی ریاضی‌گونه از معماری !

سادگی، ایمنی و صرفه‌جویی، سه رویکرد احداث ساختمان اداری و کمیسیون‌ها/ ضرورت تکمیل زیرساخت‌های شهری در اطراف بهارستان

مسئولان برای نسخه پیچی بافت کهنه، مدتی در آن زندگی کنند

مدرسه تابستانی بین‌المللی قزوین پنجم شهریور برگزار می‌شود

زخم یادگاری بر تَن آثار شهر تاریخی «تون»/اداره میراث فرهنگی شهرستان فردوس چشم به راه اعتبار!

توسعه سنتی مدرنیته در شهرسازی و معماری مورد توجه قرار گیرد

نشست تخصصی آسیب‌شناسی خانه‌های مسکونی مبتنی بر معماری مزاج محور برگزار گردید

نشست تخصصی بررسی شهرسازی در تهران / مروری بر بایدها و نبایدهای شهرسازی برگزار گردید

یادبودهای 29 مردادماه ...

تهیه سندهای بلندمرتبه سازی و پهنه بندی مشهد 5 سال تاخیر دارد

تبدیل مسکن‌مهر به سکونتگاه‌های درخور مهم‌ترین رسالت شهرهای جدید است

ساختمان بلدیه احیا شود/بررسی 11هزار و 400 پرونده نما!

احتمال استرداد شکایت شهرداری از شورای عالی شهرسازی

«مسکن مشارکتی» مردم را خانه‌ دار نمی‌کند / وزارت راه غافل از راه‌های بهتر!

برگزاری سومین جلسه بررسی نهایی تبصره های پیشنهادی بودجه 99 وزارت راه و شهرسازی

عضو شورا:تخلفات شهرسازی تهران 70 درصد کاهش یافت

یادبودهای 28 مردادماه ...

برج رابینسون؛ نماد شهرسازی پایدار در سنگاپور

واکنش شهردار منطقه17 به ساماندهی قهو‌ه‌خانه‌های منطقه/ کوتاهی وزارت راه‌و‌شهرسازی در انتقال خط آهن تهران-اهواز به زیر زمین

پژوهش‌های شهرداری تهران روی وبسایت شفاف

برای حل مشکلات منتظر "سوپرمن" هستیم!

تفاهم‌نامه سه‌جانبه طراحی و نظارت بر ساخت و سازهای روستایی بازنگری و اصلاح می‌شود

دستورالعمل هوشمندسازی ساختمان‌های مسکونی تدوین می‌شود/جزئیات 12 پروژه بخش پایش و هوشمندسازی مرکز تحقیقات

جولان سوداگران در بازار مسکن شهرهای اقماری

زمینه خانه‌دار شدن اقشار متوسط و کم درآمد فراهم می‌شود / وزارت راه و شهرسازی تلاش می کند عقب‌ماندگی بخش مسکن را جبران کند