آخرین مطالب

بازدید رئیس شورای شهر از کمیسیون ملی یونسکو در ایران/ شهرداری و شورای شهر تهران با کمیسیون ملی یونسکو همکاری می‌کنند اجتماعی - فرهنگی

بازدید رئیس شورای شهر از کمیسیون ملی یونسکو در ایران/ شهرداری و شورای شهر تهران با کمیسیون ملی یونسکو همکاری می‌کنند

  بزرگنمایی:

معمار شهر - به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو در ایران، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران با حضور در کمیسیون ملی یونسکو در ایران با حجت‌الله ایوبی دبیرکل این کمیسیون دیدار و گفت‌وگو کرد.

حجت‌الله ایوبی در این دیدار اظهار داشت: کمیسیون ملی یونسکو در کشورهای عضو به شیوه‌های مختلف اداره می‌شود این کمیسیون در ایران زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات و فناوری قرار دارد.

وی ادامه داد: کمیسیون ملی نماینده ایران در یونسکو و نماینده یونسکو در ایران است و همه امور مربوط به یونسکو از طریق این کمیسیون پیگیری می‌شود؛ کارشناسان مختلف در گروه‌های مختلف در کمیسیون ملی یونسکو فعال هستند و خوشبختانه جایگاه ایران در یونسکو به رغم همه فراز و فرودها قابل قبول است.

ایوبی اضافه کرد: دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران نیز برای تسهیل امور ایران، افغانستان، ترکمنستان و پاکستان در ایران قرار دارد که با کمیسیون ملی یونسکو- ایران همکاری می‌کند.

وی با بیان اینکه شهرهای خلاقی داریم که از سال 2004 نام‌گذاری شده‌اند، یادآور شد: شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک و اصفهان به عنوان شهر خلاق در بخش صنایع دستی به ثبت رسیده است. 

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به ظرفیت‌های بهینه سازی امور شهری در طرح‌های مطرح شده در یونسکو افزود: هر دو سال یک‌بار می‌توانیم 4 پرونده برای شهرهای خلاق ارائه دهیم و شهرهای مشهد و شیراز را به عنوان شهرهای خلاق در ادبیات، شهر سنندج را شهر خلاق موسیقی و بندرعباس را نیز برای صنایع دستی به عنوان شهر خلاق پیشنهاد دادیم و امیدواریم دو شهر از ایران به تعداد شهرهای خلاق کشور اضافه شود.

ایوبی اظهار داشت: یکی دیگر از کارهای ما ثبت میراث ناملموس است و 23 ثبت جهانی داشتیم و هر سال هر کشور برای ثبت این میراث سهمیه مشخصی دارد و اخیراً جنگل‌های هیرکانی به عنوان بیست و چهارمین میراث جهانی به ثبت رسید و بی‌تردید ثبت جنگل‌های هیرکانی بنام ایران، اتفاق خوبی است.

وی تأکید کرد: هر دو سال یک‌بار یونسکو دو شخصیت برجسته هر کشور را به عنوان مشاهیر اعلام می‌کند و سالی که در آن قرار داریم مربوط به شیخ شهاب‌الدین سهروردی است؛ همچنین ثبت جهانی هزار هفتصد و پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه جندی شاپور را هم داشتیم و برای این موضوعات برنامه‌هایی تدارک دیده شد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران با بیان اینکه از 8 مرداد برنامه‌های متنوعی برای بزرگداشت شیخ اشراق در نظر گرفته شده عنوان کرد: سهروردی تصویری ندارد و ما به دنبال تهیه این تصویر و سردیس از شیخ اشراق هستیم. همچنین امسال دو پرونده ابوریحان بیرونی و عطار نیشابوری را در دست اقدام داریم و پرونده فارابی هم به‌صورت مشترک با قزاقستان در حال پیگیری است.

ایوبی ادامه داد: همچنین در مراسمی از استاد کابلی تقدیر خواهیم کرد؛ استاد کابلی در خط و خوشنویسی شخصیت بزرگ و جریان ساز است.

وی در ادامه پیشنهاد داد: می‌توان هم‌زمان با 8 مرداد سالروز بزرگداشت شیخ اشراق به عنوان فیلسوف نور برای چند شب برخی از ساختمان‌های زیبا را انتخاب کنیم و با ویدیو مپینگ با نور نمایش‌هایی را به اجرا درآوریم و این مراسم هر سال می‌تواند به این بهانه برگزار شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در ادامه پیشنهاد برگزاری کارگاه‌های آموزشی و فعالیت‌های علمی و ترویجی در جهت انتقال تجارب بین‌المللی در حوزه شهری را ارائه کرد.

بهمن نامور مطلق مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز در این دیدار اظهار داشت: شهرهای هوشمند برای تهران مدل خوبی محسوب می‌شوند و یونسکو روی این مدل‌ها کار می‌کند و می‌توانیم از تجربیات یونسکو در این زمینه استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در هفت حوزه صنایع دستی، رسانه، فیلم، طراحی، خوراک، ادبیات و موسیقی شهر خلاق داریم؛ به عنوان نمونه رُم شهر خلاق فیلم و سینما است ولی هنوز متأسفانه تهران در هیچ حوزه‌ای کاندید شهر خلاق نشده است.

مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو در ایران یادآور شد: از فرصت شهرهای خلاق نتوانستیم آن‌چنان که باید استفاده کنیم و باید آگاه باشیم که شهرهای خلاق تصادفی انتخاب نمی‌شوند.

نامور مطلق ادامه داد: تجربیات جهانی درباره شهر در زمینه‌های مختلفی مانند سرمایه‌های فرهنگی، هوشمندسازی، پسماندها و... وجود دارد و یونسکو نجات آینده زمین را در ایجاد شهرهای خلاق می‌داند.

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت کارکرد کمیسیون ملی یونسکو در ایران از همراهی شورای شهر با کمیسیون در طرح‌های مختلف خبر داد و تأکید کرد که در این راه همراهی‌های لازم انجام خواهد شد.

رئیس شورای شهر تهران نیز در این جلسه، ضمن استقبال از توسعه همکاری میان کمیسیون ملی یونسکو- ایران و مدیریت شهری تهران، اظهار داشت که بررسی و اجرایی شدن پیشنهاد‌ها مذکور از طریق کمیسیون‌های فرهنگی- اجتماعی و خدمات شهری شورا و معاونت‌های مربوطه در شهرداری تهران پیگیری خواهد شد.

حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران، آرش امینی مدیرکل امور بین‌الملل و حوزه ریاست، جواد صباغ معاون اجرایی کمیسیون ملی یونسکو- ایران و نسرین فخری مدیر گروه آموزش از جمله حاضران در این دیدار بودند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

افزایش تسهیلات برای خرید مسکن ؟

شهرسازی تاکتیکی و توسعه پیاده‌راه‌ها

مسکن از دلار جلو زد!

اعلام نتایج هشتمین دوره انتخابات شورای مرکزی+ اسامی 64 نفر / آسیب به جامعه‌مهندسی درپی دسته‌بندی مهندسان

آیین‌نامه کنترل شهرسازی به‌زودی تدوین می‌شود/ جامعه مهندسی کشور جزو جوامع فرصت‌ساز و زندگی آفرین است

330 هزار هکتار بافت تاریخی و سکونت گاه غیر رسمی بازآفرینی می شود

نرخ حاشیه‌نشینی در تبریز

کاهش عمر ساختمان‌های کشور به 23 سال!

یادبودهای 27 تیرماه ...

برترین فیلم از نگاه شهر دوستدار کودک جایزه می گیرد

تنها 5 درصد نمای ساختمان‌های ارومیه برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی است!

2.6 میلیون خانه خالی در آشفته بازار مسکن/ «سامانه ملی املاک و اسکان» طرحی که همچنان خاک می‌خورد!

توسعه پایدار شهری منوط به داشتن طرح‌های منعطف است

بیمه تضمین کیفیت و مجری ذی‌‌صلاح، حلقه مفقوده صدور شناسنامه فنی و ملکی

پایان کار ساختمان‌های شهرداری هزینه بر است

رفتار قالیبافی یاران حناچی و استمرار بلند مرتبه سازی‌ها در تهران / ساخت و ساز غیر اصولی فقط زمانی بد است که توسط رقیب سیاسی عملیاتی شود

فروش و اجاره برندهای خاص برای تعیین قیمت ملک/ اخذ پول برای صدور شناسنامه فنی ساختمان به‌ازای هیچ !

یادبودهای 24 تیرماه ...

شورای پژوهشی معاونت معماری و شهرسازی تاسیس شد/ساماندهی فعالیت‌های پژوهشی حوزه معماری و شهرسازی

ساخت 21 هزار واحد مسکونی در شهرجدید هشتگرد!

لزوم تامین سرانه کاربری در طرح تفصیلی شهر ارومیه/ بافت تاریخی شهر حفظ می‌شود

بلند مرتبه سازی غیر قانونی از سوی نزدیک ترین ساختمان به دریاچه خلیج فارس !

تعیین تکلیف پروانه ساختمانی املاک در تملک شهرداری ضروری است

فرونشست «بحران» است؟/سالاری: از سوالتان تعجب می‎کنم!/امانی: این را خواجه حافظ هم می‎داند!/ شفیعی: چرا صورت مساله را پاک می‎کنید؟

اجرای طرح جامع شهرها مشارکت فراگیر می‌طلبد

اولویت وزارتخانه راه‌اندازی و بهره‌برداری مترو در شهرهای جدید است

یادبودهای 23 تیرماه ...

افق طرح جامع شهر اراک برای جمعیت 653 هزار نفری مصوب شده است

معافیت مالیاتی موجران ضابطه‌مند در کمیسیون اقتصادی دولت/ شناسایی خانه‌های خالی در سیستم اطلاعاتی متصل

تأکید بر تولید و استفاده مصالح ساختمانی استاندارد در ساخت و ساز

از داوینچی تا برادران مظفر !

مکاتبه حناچی با اسلامیان و جهانگیری برای تعیین تکلیف 27 هکتار از اراضی تونل تهران ـ تبریز!

چرایی «نه» به انتقال پایتخت !

تصمیم‌گیری در خصوص طرح ساماندهی کلانشهر تهران در جلسات آتی شورای‌عالی شهرسازی/خروج پادگان‌های بالای 10 هکتار از محدوده شهرها در شورای‌عالی شهرسازی بررسی می‌شود

تهیه سند و تغییر فرآیند تصویب معماری ایستگاه‌ها، دو گام اساسی خط دو و سه مترو خواهد بود

دسترسی آزاد محققان و پژوهشگران به منابع علمی حوزه های معماری و شهرسازی فراهم می شود/ارسال هفت کتاب پژوهشی معماری و طراحی شهری به تمامی دانشگاه های کشور

تداوم «تراکم‌فروشی متخلفانه» در برخی مناطق شهرداری/ صدور غیرقانونی پروانه ساخت‌وساز برای 7 هزار هکتار از اراضی تهران در دوره مدیریت قبلی

ضرورت ایجاد سیستم بازچرخانی آب در تهران/عدم هماهنگی میان توسعه شهرسازی و دسترسی به حمل و نقل عمومی در پایتخت

دوره آموزشی طراحی و ساخت مدفن‌های مهندسی برای پسماندهای شهری، بهداشتی و صنعتی برگزار می‌شود

دوره آموزشی مدرسه تابستانی مطالعات انتقادی شهری حواشی مسئله مسکن

توجه به بازشناسی هویت در معماری ضروری است / شهر شیراز دارای ارزش تاریخی و معماری خاصی است

اعتراض هنرمندان پیشکسوت به توقف پروژه شهرک تندیسان / تقدیر از 4 هنرمند پیشکسوت فعال در مرکز تجارت جهانی

بازدید رئیس شورای شهر از کمیسیون ملی یونسکو در ایران/ شهرداری و شورای شهر تهران با کمیسیون ملی یونسکو همکاری می‌کنند

برگزاری نشست تخصصی بازتعریف هویت شهری/ لزوم توجه بر خرده فرهنگ‌های محله‌ای

بلندمرتبه سازی در مازندران ضروری است!

شهر را به کارگاه ساختمانی تبدیل نکنیم/ لزوم تدبیر در رابطه با طرح فاضلاب

100 هزار خانه در بافت فرسوده ساخته می شود

سازمان مالیاتی: وزارت راه و شهرسازی مانع دریافت مالیات از خانه‌های خالی است!

افشاگری عباس آخوندی از دهه 70 !

نخستین جلسه شورای مشورتی تشکل‌های مهندسی ساختمان و مسکن تشکیل شد/ نظام فنی اجرایی ساخت و ساز برای ساختمان‌های غیردولتی تدوین می‌شود