آخرین مطالب

رییس پژوهشکده شهرسازی و معماری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی؛

ضوابط طراحی و راه‌اندازی موزه و مخازن تاریخی-فرهنگی تدوین شد / شهرهای متقاضی ساختمان بلند باید سند متمم به طرح جامع و تفصیلی اضافه کنند شهرسازی - برنامه ریزی شهری

ضوابط طراحی و راه‌اندازی موزه و مخازن تاریخی-فرهنگی تدوین شد / شهرهای متقاضی ساختمان بلند باید سند متمم به طرح جامع و تفصیلی اضافه کنند

  بزرگنمایی:

معمار شهر - دکتر غزال راهب رییس پژوهشکده شهرسازی و معماری و همچنین رییس بخش مسکن و سیستم‌های ساختمانی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار ما بخشی از فعالیت‌های آن بخش پژوهشی را در مرکز تحقیقات، تشریح کرد و گفت: با توجه به ضرورت مسائلی که امسال در کشور به وجود آمد عمده فعالیت‌هایی که در این بخش انجام شد در خصوص سیل‌های بهاری بود و گزارشی که از منظر شهرسازی راجع به سیل‌های بهار 98 تهیه شد.

رییس بخش پژوهشکده شهرسازی و معماری مرکز تحقیقات با اشاره به اینکه مطالعات میدانی گسترده در چهار استان گلستان، خوزستان، لرستان و فارس در شهر شیراز در خصوص سیل انجام شد، اظهار کرد: گروه‌های مختلف بر مبنای چک‌لیست مطالعاتی که از مفاهیم اصول تاب‌آوری سکونتگاه‌ها در برابر سیل تهیه شده بود، به مناطق سیل‌زده اعزام شدند.

راهب توضیح داد: حاصل مطالعات میدانی همکاران مرکز در مناطق سیل‌زده، درس‌ها و تجاربی شد که می‌توان از منظر شهرسازی از سیل گرفت. در این رابطه، پیشنهادهایی نیز ارایه شد که این پیشنهادها در شورای‌عالی شهرسازی و معماری طرح شدند و در دستور کار قرار گرفتند.  

وی اعلام کرد: گزارش مطالعات سیل‌های اخیر به صورت مفصل در دست چاپ است و به زودی ارایه می‌شود. این گزارش‌ها، شامل مواردی است که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

راهب در عین‌حال خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم که در خصوص حوادث طبیعی و از جمله سیل این اقدامات پایان کار نیست، بلکه جزو گام‌های نخست برای شروع تاب‌آوری شهرها در برابر سیل از دید شهرسازی است که بر مبنای تجارب کسب شده حاصل شده است و باید بر اساس آنها به یکسری اصول و ضوابط مشخص دست یابیم.

رییس بخش مسکن و سیستم‌های ساختمان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از جمله اقدامات دیگری که آن بخش با همکاری معاونت معماری و شهرسازی در  دستور کار دارد را تدوین ضوابط عام بلندمرتبه سازی در شهرهای کشور برشمرد و گفت: مرکز تحقیقات این کار را در همکاری با معاونت معماری و شهرسازی شروع کرد و یکسری ضوابط عامی نوشت که بر مبنای آن مشاوران، پهنه‌های استقرار ساختمان‌های بلند و ضوابط هر پهنه را بر اساس این دستور کار بیاورند.

راهب ادامه داد: دستورالعمل ضوابط عام بلندمرتبه‌سازی توسط مرکز تهیه شد و در جلسات کمیته فنی ضوابط و مقررات شورای‌عالی شهرسازی مورد بررسی قرار گرفت که مصوبه شورای‌عالی را در جلسه 16 مهرماه سال 97 نیز اخذ کرد. همچنین، بعد از این مصوبه، جلساتی نیز برگزار شد که روی ویرایش ادبی آن بررسی‌هایی صورت گرفت که به نتیجه رسید و در دستور کار شورای‌عالی برای تصویب قرار دارد.

وی خصوص ضوابط عام بلندمرتبه‌سازی عنوان کرد: اساسا شورا باید تشخیص دهد که آیا شهر موردنظر می‌تواند ساختمان بلند داشته باشد، و این شورا است که ضرورت ساخت ساختمان‌های بلند را در شهرها تعیین می‌کند. بدین‌معنا، اگر در شهری نیاز به ساخت ساختمان‌های بلند احراز شود، پهنه‌های استقرار ساختمان‌های بلند را تعیین و ضوابط طراحی ساختمان‌های بلند را از منظر هماهنگی سیما و منظر شهری مشخص می‌کند.

راهب گفت: بر اساس این ضوابط، هر شهر که متقاضی ساختمان بلند است باید بیاید و یک سند متمم به طرح جامع و تفصیلی اضافه کند که بر اساس آن پهنه استقرار ساختمان‌های بلند را تعیین کند. این اقدامی است که در پی مصوبه قبلی شورا که اساسا ساخت ساختمان‌های بلند را ممنوع اعلام کرده بود تا زمانیکه ضوابط بلندمرتبه سازی آماده و تصویب شود، انجام شد و در دستور کار قرار گرفت.

رییس پژوهشکده شهرسازی و معماری مرکز تحقیقات، سومین فعالیتی که آن بخش در دستور کار قرار دارد را تهیه ضوابط طراحی و راه‌اندازی موزه و مخازن تاریخی فرهنگی عنوان کرد و توضیح داد: این فعالیت و اقدام با همکاری نظام فنی- اجرایی سازمان برنامه و بودجه در حال انجام است و اداره کل موزه‌های میراث‌فرهنگی در این کار همکاری دارد. در تهیه این ضوابط به دنبال آن هستیم تا برای تغییر کاربری ساختمان‌های تاریخی و معاصر که می‌خواهند به موزه تبدیل شوند ضوابط طراحی در وجوه مختلف از جمله معماری، ایمنی و استحکام ساختمان و همچنین انرژی و سایر جنبه ها، موردتوجه قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: اینکار به صورت یک کار پژوهشی در حال انجام است که سازمان برنامه، متولی آن به شمار می‌رود و با جمع‌بندی توسط آن سازمان  منتشر می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

افزایش تسهیلات برای خرید مسکن ؟

شهرسازی تاکتیکی و توسعه پیاده‌راه‌ها

مسکن از دلار جلو زد!

اعلام نتایج هشتمین دوره انتخابات شورای مرکزی+ اسامی 64 نفر / آسیب به جامعه‌مهندسی درپی دسته‌بندی مهندسان

آیین‌نامه کنترل شهرسازی به‌زودی تدوین می‌شود/ جامعه مهندسی کشور جزو جوامع فرصت‌ساز و زندگی آفرین است

330 هزار هکتار بافت تاریخی و سکونت گاه غیر رسمی بازآفرینی می شود

نرخ حاشیه‌نشینی در تبریز

کاهش عمر ساختمان‌های کشور به 23 سال!

یادبودهای 27 تیرماه ...

برترین فیلم از نگاه شهر دوستدار کودک جایزه می گیرد

تنها 5 درصد نمای ساختمان‌های ارومیه برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی است!

2.6 میلیون خانه خالی در آشفته بازار مسکن/ «سامانه ملی املاک و اسکان» طرحی که همچنان خاک می‌خورد!

توسعه پایدار شهری منوط به داشتن طرح‌های منعطف است

بیمه تضمین کیفیت و مجری ذی‌‌صلاح، حلقه مفقوده صدور شناسنامه فنی و ملکی

پایان کار ساختمان‌های شهرداری هزینه بر است

رفتار قالیبافی یاران حناچی و استمرار بلند مرتبه سازی‌ها در تهران / ساخت و ساز غیر اصولی فقط زمانی بد است که توسط رقیب سیاسی عملیاتی شود

فروش و اجاره برندهای خاص برای تعیین قیمت ملک/ اخذ پول برای صدور شناسنامه فنی ساختمان به‌ازای هیچ !

یادبودهای 24 تیرماه ...

شورای پژوهشی معاونت معماری و شهرسازی تاسیس شد/ساماندهی فعالیت‌های پژوهشی حوزه معماری و شهرسازی

ساخت 21 هزار واحد مسکونی در شهرجدید هشتگرد!

لزوم تامین سرانه کاربری در طرح تفصیلی شهر ارومیه/ بافت تاریخی شهر حفظ می‌شود

بلند مرتبه سازی غیر قانونی از سوی نزدیک ترین ساختمان به دریاچه خلیج فارس !

تعیین تکلیف پروانه ساختمانی املاک در تملک شهرداری ضروری است

فرونشست «بحران» است؟/سالاری: از سوالتان تعجب می‎کنم!/امانی: این را خواجه حافظ هم می‎داند!/ شفیعی: چرا صورت مساله را پاک می‎کنید؟

اجرای طرح جامع شهرها مشارکت فراگیر می‌طلبد

اولویت وزارتخانه راه‌اندازی و بهره‌برداری مترو در شهرهای جدید است

یادبودهای 23 تیرماه ...

افق طرح جامع شهر اراک برای جمعیت 653 هزار نفری مصوب شده است

معافیت مالیاتی موجران ضابطه‌مند در کمیسیون اقتصادی دولت/ شناسایی خانه‌های خالی در سیستم اطلاعاتی متصل

تأکید بر تولید و استفاده مصالح ساختمانی استاندارد در ساخت و ساز

از داوینچی تا برادران مظفر !

مکاتبه حناچی با اسلامیان و جهانگیری برای تعیین تکلیف 27 هکتار از اراضی تونل تهران ـ تبریز!

چرایی «نه» به انتقال پایتخت !

تصمیم‌گیری در خصوص طرح ساماندهی کلانشهر تهران در جلسات آتی شورای‌عالی شهرسازی/خروج پادگان‌های بالای 10 هکتار از محدوده شهرها در شورای‌عالی شهرسازی بررسی می‌شود

تهیه سند و تغییر فرآیند تصویب معماری ایستگاه‌ها، دو گام اساسی خط دو و سه مترو خواهد بود

دسترسی آزاد محققان و پژوهشگران به منابع علمی حوزه های معماری و شهرسازی فراهم می شود/ارسال هفت کتاب پژوهشی معماری و طراحی شهری به تمامی دانشگاه های کشور

تداوم «تراکم‌فروشی متخلفانه» در برخی مناطق شهرداری/ صدور غیرقانونی پروانه ساخت‌وساز برای 7 هزار هکتار از اراضی تهران در دوره مدیریت قبلی

ضرورت ایجاد سیستم بازچرخانی آب در تهران/عدم هماهنگی میان توسعه شهرسازی و دسترسی به حمل و نقل عمومی در پایتخت

دوره آموزشی طراحی و ساخت مدفن‌های مهندسی برای پسماندهای شهری، بهداشتی و صنعتی برگزار می‌شود

دوره آموزشی مدرسه تابستانی مطالعات انتقادی شهری حواشی مسئله مسکن

توجه به بازشناسی هویت در معماری ضروری است / شهر شیراز دارای ارزش تاریخی و معماری خاصی است

اعتراض هنرمندان پیشکسوت به توقف پروژه شهرک تندیسان / تقدیر از 4 هنرمند پیشکسوت فعال در مرکز تجارت جهانی

بازدید رئیس شورای شهر از کمیسیون ملی یونسکو در ایران/ شهرداری و شورای شهر تهران با کمیسیون ملی یونسکو همکاری می‌کنند

برگزاری نشست تخصصی بازتعریف هویت شهری/ لزوم توجه بر خرده فرهنگ‌های محله‌ای

بلندمرتبه سازی در مازندران ضروری است!

شهر را به کارگاه ساختمانی تبدیل نکنیم/ لزوم تدبیر در رابطه با طرح فاضلاب

100 هزار خانه در بافت فرسوده ساخته می شود

سازمان مالیاتی: وزارت راه و شهرسازی مانع دریافت مالیات از خانه‌های خالی است!

افشاگری عباس آخوندی از دهه 70 !

نخستین جلسه شورای مشورتی تشکل‌های مهندسی ساختمان و مسکن تشکیل شد/ نظام فنی اجرایی ساخت و ساز برای ساختمان‌های غیردولتی تدوین می‌شود