آخرین مطالب

نگاه مجلس به طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن برنامه ریزی مسکن - اقتصاد مسکن

نگاه مجلس به طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن

  بزرگنمایی:

معمار شهر - به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وظیفه وزارت راه و شهرسازی برای رونق‌بخشی به حوزه مسکن بسترسازی است و در همین راستا طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در دستور کار دولت و وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است. برای عملیاتی شدن این طرح همت کلیه دستگاه‌های اجرایی و قانون گذار نیاز است تا بتوان کمبود سال‌های گذشته در حوزه مسکن جبران شود و رونق به این صنعت بازگردد.

در همین راستا در روزهای گذشته بارها درباره این طرح هم از سوی مدیران وزارت راه و شهر‌سازی و هم از سوی نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان صحبت شده است و همه بر عزمی ملی برای به سرانجام رسیدن این طرح تاکید کرده‌اند. وزارت راه و شهرسازی برای پیشبرد این طرح بسته‌های تشویقی مختلفی را برای بخش خصوصی در نظر گرفته است تا هم باعث کاهش قیمت ساخت و ساز شود و هم سرعت بیشتری به اجرای این طرح دهد.

اختصاص مصالح ارزان‌قیمت از نظر بار روانی کمکی برای حل مشکل است

سید احسن علوی عضو کمیسیون عمران نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی هم در 27 خرداد ماه در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: در جلسات برگزارشده با وزیر راه و شهرسازی و مجموعه سیاست‌گذار ایشان در حوزه مسکن مشخص است که یک اراده برای حل معضل و مشکلات وجود دارد. جلسات خوبی در این چند مدت انجام‌ گرفته و به‌نظر می‌رسد وزیر محترم راه و شهرسازی و مجموعه سیاستگذار وزارتخانه برای حل مشکل و انجام کار یک اراده مصمم وجود دارد.

وی افزود: هرچند که آمار و ارقام اعلام‌شده در گزارش‌ها را بیش‌تر دانشگاهی می‌بینیم تا اجرایی، اما همین‌که در واقعیت یک اراده برای حل دغدغه مسکن وجود دارد می‌تواند یک آغاز خوب باشد و باید از این بابت تشکر کنیم. در این زمینه ساخت 400 هزار واحد مسکونی، تدبیر اختصاص مصالح ارزان‌قیمت برای انبوه‌سازان و انتخاب مشاوران می‌تواند از نظر بار روانی کمکی برای حل مشکل باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه مجلس همراه وزارت راه و شهرسازی در راستای حل معضل مسکن است، اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی پشتیبانی صددرصدی مجلس برای موضوع احداث ساختمان و اجاره‌بها را به همراه دارد. در این بخش واقعاً هر لایحه و طرحی که در کمیسیون عمران که بتواند منافع ملی را تقویت کند باقدرت حمایت و پشتیبانی خواهد شد.

نماینده مردم سنندج در پایان گفت: بدون شک به‌عنوان نمایندگان مجلس با هماهنگی موجود دست وزارت راه و شهرسازی را خواهیم گرفت و در این بخش از هیچ کمکی دریغ نخواهد شد.

طرح «بازار تعهدی مصالح» می تواند به تولید مسکن رونق دهد

حمید بنایی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، 29 خرداد ماه سال جاری در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی جدیت مسئولان و شکل گیری وفاق ملی را کلید حل مشکلات حوزه مسکن دانست و گفت: وزارت راه و شهرسازی با طرح «بازار تعهدی مصالح» می تواند به تولید مسکن رونق دهد.

وی با اشاره بر هم خوردن فرآیند عرضه و تقاضا در حوزه مسکن گفت: برخلاف 5 سال های گذشته، وزیر کنونی راه و شهرسازی با یک رویکرد سکان این وزارتخانه را در دست گرفته است و طرح هایی نظیر بازآفرینی شهری را در دست اقدام دارد.

بنایی با بیان اینکه در کمیسیون عمران از اقدامات تعادل بخش دولت در این حوزه حمایت می کنیم و همراه دولت هستیم، افزود: رییس مجلس نیز اعلام آمادگی کرده است در جلسات مشترک کمیسیون عمران و وزارت راه و شهرسازی حضور داشته باشد تا برای مشکلات حوزه مسکن چاره اندیشی کنیم؛ البته ما در کمیسیون آماده همکاری های لازم هستیم و پیشنهاداتی نیز داریم.

بنایی گفت: دولت از طریق طرح «بازار تعهدی مصالح» که وزارت راه و شهرسازی دنبال می کند می تواند با کارخانه های بزرگ کشور در حوزه تولیدات ساختمانی کار کند و به این حوزه رونق دهد.

میدان‌دار کردن بخش خصوصی است باید در دستور کار قرار گیرد

حسین نیازآذری، عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی هم در 27 خرداد ماه در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: مواضع و برنامه وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن خوب بوده و مجلس منتظر عملیاتی شدن آن‌هاست. همراه با نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس جلسات زیادی را در وزارت راه و شهرسازی برگزار کردیم و خانه ملت منتظر برنامه مدون در حوزه ساخت و اجاره‌ بها از سوی وزارتخانه است. کمیسیون عمران همواره حامی و پشتیبان مردم و جوانان برای مسکن‌دار شدن است و این موضوع را به‌صورت جدی دنبال می‌کند. برنامه‌هایی از سوی وزارت راه و شهرسازی ارائه‌شده، اما باید دید که در عمل کار به کجا خواهد رسید.

نیازآذری ادامه داد: تاکنون بابت خروجی جلساتی که بین مجلس و وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، مواضع وزارتخانه خوب بوده است و منتظر عملیاتی شدن آن‌ها هستیم. در این زمینه مجلس آمادگی کمک به وزارت راه و شهرسازی را دارد.

حسین نیازآذری همچنین در گفت‌وگوی دیگری درباره تعادل بخشی در حوزه مسکن گفت: هدفگذاری وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن، هدفگذاری خوبی است. باید مجلس، دولت و به‌ویژه بانک‌ها به این وزارتخانه کمک کنند و نباید وزارت راه و شهرسازی را در این مسیر تنها گذاشت. همچنین میدان‌دار کردن بخش خصوصی که بسیار اثرگذار است باید در دستور کار قرار گیرد.

نیازآذری درباره طرح‌های وزارت راه و شهرسازی بیان کرد: این طرح‌ها برای درازمدت خوب است، مهم این است که باید برای کوتاه مدت فکری کرد، چراکه مردم در تنگنا هستند و مشکلات فراوانی دارند.

وی درباره تاکید وزارت راه و شهرسازی بر جریان تولید پایدار مسکن گفت: رویکرد وزارت راه و شهرسازی رویکرد مناسبی است و آن را مثبت ارزیابی می‌کنیم، مسئله اصلی این است که نباید در آن وقفه ایجاد شود و باید ادامه‌دار باشد. این موضوع الان روی کاغذ است، باید سریع درباره آن تصمیم‌گیری و اجرایی شود تا مردم ببینند، به‌ویژه باید مشارکت بخش خصوصی افزایش یابد تا هم اشتغال ایجاد شود، هم مردم مسکن دار شوند.

عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان در توصیه به بخش‌های دیگر دولت عنوان کرد: باید همه ارکان نظام از رئیس جمهوری و دولت تا مجلس و قوه قضاییه و ... کمک کنیم تا وزارت راه و شهرسازی بتواند در راستای تعهدی که ایجاد کرده است، آن را به سرانجام برساند.

حمایت مرکز پژوهش‌های مجلس از طرح اقدام ملی

در همین راستا مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی برنامه تولید و عرضه مسکن که در چند ماه اخیر و با تغییر وزیر راه و شهرسازی از سوی محمد اسلامی ارائه شده، پرداخت.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن که وزارت راه و شهرسازی برای احداث 400 هزار واحد مسکونی در کشور تا پایان سال 1399 برنامه ریزی کرده، از این برنامه دولت و وزارت راه و شهرسازی حمایت کرده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس در این گزارش همچنین از دو برنامه افزایش سقف وام ساخت مسکن و نیز برنامه ایجاد بازار تعهدی مصالح ساختمانی مبنی بر کاهش قیمت تمام شده مصالح ساختمانی برای سازندگان حمایت کرده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

افزایش تسهیلات برای خرید مسکن ؟

شهرسازی تاکتیکی و توسعه پیاده‌راه‌ها

مسکن از دلار جلو زد!

اعلام نتایج هشتمین دوره انتخابات شورای مرکزی+ اسامی 64 نفر / آسیب به جامعه‌مهندسی درپی دسته‌بندی مهندسان

آیین‌نامه کنترل شهرسازی به‌زودی تدوین می‌شود/ جامعه مهندسی کشور جزو جوامع فرصت‌ساز و زندگی آفرین است

330 هزار هکتار بافت تاریخی و سکونت گاه غیر رسمی بازآفرینی می شود

نرخ حاشیه‌نشینی در تبریز

کاهش عمر ساختمان‌های کشور به 23 سال!

یادبودهای 27 تیرماه ...

برترین فیلم از نگاه شهر دوستدار کودک جایزه می گیرد

تنها 5 درصد نمای ساختمان‌های ارومیه برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی است!

2.6 میلیون خانه خالی در آشفته بازار مسکن/ «سامانه ملی املاک و اسکان» طرحی که همچنان خاک می‌خورد!

توسعه پایدار شهری منوط به داشتن طرح‌های منعطف است

بیمه تضمین کیفیت و مجری ذی‌‌صلاح، حلقه مفقوده صدور شناسنامه فنی و ملکی

پایان کار ساختمان‌های شهرداری هزینه بر است

رفتار قالیبافی یاران حناچی و استمرار بلند مرتبه سازی‌ها در تهران / ساخت و ساز غیر اصولی فقط زمانی بد است که توسط رقیب سیاسی عملیاتی شود

فروش و اجاره برندهای خاص برای تعیین قیمت ملک/ اخذ پول برای صدور شناسنامه فنی ساختمان به‌ازای هیچ !

یادبودهای 24 تیرماه ...

شورای پژوهشی معاونت معماری و شهرسازی تاسیس شد/ساماندهی فعالیت‌های پژوهشی حوزه معماری و شهرسازی

ساخت 21 هزار واحد مسکونی در شهرجدید هشتگرد!

لزوم تامین سرانه کاربری در طرح تفصیلی شهر ارومیه/ بافت تاریخی شهر حفظ می‌شود

بلند مرتبه سازی غیر قانونی از سوی نزدیک ترین ساختمان به دریاچه خلیج فارس !

تعیین تکلیف پروانه ساختمانی املاک در تملک شهرداری ضروری است

فرونشست «بحران» است؟/سالاری: از سوالتان تعجب می‎کنم!/امانی: این را خواجه حافظ هم می‎داند!/ شفیعی: چرا صورت مساله را پاک می‎کنید؟

اجرای طرح جامع شهرها مشارکت فراگیر می‌طلبد

اولویت وزارتخانه راه‌اندازی و بهره‌برداری مترو در شهرهای جدید است

یادبودهای 23 تیرماه ...

افق طرح جامع شهر اراک برای جمعیت 653 هزار نفری مصوب شده است

معافیت مالیاتی موجران ضابطه‌مند در کمیسیون اقتصادی دولت/ شناسایی خانه‌های خالی در سیستم اطلاعاتی متصل

تأکید بر تولید و استفاده مصالح ساختمانی استاندارد در ساخت و ساز

از داوینچی تا برادران مظفر !

مکاتبه حناچی با اسلامیان و جهانگیری برای تعیین تکلیف 27 هکتار از اراضی تونل تهران ـ تبریز!

چرایی «نه» به انتقال پایتخت !

تصمیم‌گیری در خصوص طرح ساماندهی کلانشهر تهران در جلسات آتی شورای‌عالی شهرسازی/خروج پادگان‌های بالای 10 هکتار از محدوده شهرها در شورای‌عالی شهرسازی بررسی می‌شود

تهیه سند و تغییر فرآیند تصویب معماری ایستگاه‌ها، دو گام اساسی خط دو و سه مترو خواهد بود

دسترسی آزاد محققان و پژوهشگران به منابع علمی حوزه های معماری و شهرسازی فراهم می شود/ارسال هفت کتاب پژوهشی معماری و طراحی شهری به تمامی دانشگاه های کشور

تداوم «تراکم‌فروشی متخلفانه» در برخی مناطق شهرداری/ صدور غیرقانونی پروانه ساخت‌وساز برای 7 هزار هکتار از اراضی تهران در دوره مدیریت قبلی

ضرورت ایجاد سیستم بازچرخانی آب در تهران/عدم هماهنگی میان توسعه شهرسازی و دسترسی به حمل و نقل عمومی در پایتخت

دوره آموزشی طراحی و ساخت مدفن‌های مهندسی برای پسماندهای شهری، بهداشتی و صنعتی برگزار می‌شود

دوره آموزشی مدرسه تابستانی مطالعات انتقادی شهری حواشی مسئله مسکن

توجه به بازشناسی هویت در معماری ضروری است / شهر شیراز دارای ارزش تاریخی و معماری خاصی است

اعتراض هنرمندان پیشکسوت به توقف پروژه شهرک تندیسان / تقدیر از 4 هنرمند پیشکسوت فعال در مرکز تجارت جهانی

بازدید رئیس شورای شهر از کمیسیون ملی یونسکو در ایران/ شهرداری و شورای شهر تهران با کمیسیون ملی یونسکو همکاری می‌کنند

برگزاری نشست تخصصی بازتعریف هویت شهری/ لزوم توجه بر خرده فرهنگ‌های محله‌ای

بلندمرتبه سازی در مازندران ضروری است!

شهر را به کارگاه ساختمانی تبدیل نکنیم/ لزوم تدبیر در رابطه با طرح فاضلاب

100 هزار خانه در بافت فرسوده ساخته می شود

سازمان مالیاتی: وزارت راه و شهرسازی مانع دریافت مالیات از خانه‌های خالی است!

افشاگری عباس آخوندی از دهه 70 !

نخستین جلسه شورای مشورتی تشکل‌های مهندسی ساختمان و مسکن تشکیل شد/ نظام فنی اجرایی ساخت و ساز برای ساختمان‌های غیردولتی تدوین می‌شود