آخرین مطالب

75 درصد درآمد شهرهای کشور از ساخت و ساز تحصیل می شود / مردم برای خرید مسکن عجله نکنند/ قیمت مسکن واقعی می‌شود برنامه ریزی مسکن

75 درصد درآمد شهرهای کشور از ساخت و ساز تحصیل می شود / مردم برای خرید مسکن عجله نکنند/ قیمت مسکن واقعی می‌شود

  بزرگنمایی:

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی عصر چهارشنبه در نخستین اجلاس مجمع مشورتی روسای کمیسیون‌های معماری و شهرسازی کلان شهرها با بیان اینکه باید از کرسی های و ایده های دانشگاهیان در شهرسازی استفاده شود تاکید کرد: عدم انطباق شهرسازی ها با اصول علمی مشهود است.
وی ادامه داد: مهمترین دلیل این عدم انطباق ها این است که شهرداری ها درآمدهای پایدار ندارند و اینکه 75 درصد درآمدهای شهری از ساخت و ساز تحصیل می شود.
به گفته اسلامی، رکود در بخش مسکن نیز به دلیل عدم توجه به کیفیت ساخت و ساز و ارائه راهکار ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری ها است.

وی با بیان اینکه به همگرایی و ایجاد رویه‌های مشترک برای مقابله با رویه‌های مخربی که طی این سال‌ها با توجیه‌های مختلف شکل گرفته نیاز داریم، گفت: اولین دستاورد این مجمع این است که پتانسیلی شکل گرفته و شرایطی را فراهم می کند که افرادی که می‌خواهند عضو شورای شهر شوند از حداقل‌های تخصصی برخوردار باشند.

وی گفت: شرایط فعلی با طرح جامع شهرسازی انطباق ندارد و مشخص است که در طرح جامع تنها به تقاضای صرف توجه کردیم و به بحث درآمدهای پایدار توجه نشد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما نیاز مبرم داریم که شورای عالی شهرسازی، سطح، عمق، طول و عرض مداخله را تغییر دهد گفت: باید سیاست‌ها و خط مشی‌هایی وضع کنیم و با الگو و چهارچوب‌های مشخص پیش برویم و نظام کنترل شهرسازی ایجاد کنیم.

اسلامی ادامه داد: هر چند که نظام کنترل ساختمان کارایی خود را نداشت اما باید آئین‌نامه نظام شهرسازی را تدوین کنیم که این مهم در راستای کیفیت بخشی زندگی شهری است.

این مقام مسئول همچنین گفت که هیچکس و هیچ شرکتی را الزام نکردیم که در بافت فرسوده کار کند و اگر کسی الزام کرده تخلف است و طبق قانون با وی برخورد می شود.

وی ادامه داد: نمی‌توان بافت فرسوده را به صورت شابلون واحد بازآفرینی کرد و برای باز زنده سازی محلاتی که دچار شب مردگی و تخلیه سکنه شدند باید طبق طرح مشخص و مصوب و با توجه به ویژگی‌های هر منطقه کار کرد.

اسلامی با بیان اینکه تزریق بودجه برای تغییر شکلی محلات ادامه نخواهد داشت اما از بازآفرینی در محلات حمایت می‌کنیم، گفت: در برخی شهرها به دلیل آنکه فعالیت مدیریت شهری کفایت نمی‌کرد بنیاد مسکن را ایجاد کردیم.

وی ادامه داد: مثلاً در چابهار که حاشیه نشینی به صورت لجام گسیخته‌ای افزایش یافته سعی می کنیم با طراحی مناسب روند خزنده و پرسرعت حاشیه نشینی را مهار کنیم تا این رویش‌های ناهنجار شبانه رخ ندهد.

به گفته اسلامی، در کنار کنترل‌ها نیاز به تولید مسکن برای اقشار کم درآمد هستیم که شهرداری‌ها مجاز هستند بر اساس قانون و فرصت‌هایی که دارند در این زمینه اقدام کنند.

وی با بیان اینکه حاشیه نشینی زمانی ایجاد شد که مردم و نیازهای آنها را ندیدیم، گفت: اگر نیازهای مردم را پیش بینی و برنامه‌ریزی مدون داشته باشیم نیازی به ساماندهی مجدد و اسکان مردم نیست اما به دلیل پایدار نبودن مدیریت و امور مدیریتی که در زمینه مسکن فعال هستند می‌بینیم که مسکن مردم همواره به صورت پرنوسان تأمین می‌شو.

وزیر راه ادامه داد: در شورای شهرسازی نیاز مبرم به تغییرات اساسی داریم و سیاست‌ها و خط مشی‌ها باید متأثر از اقلیم و فرهنگ مناطق وضع و یک نظام کنترل ساختمانی به وجود آوریم و در این راه برای سکونت و بازآفرینی بافت‌های فرسوده کمک می‌کنیم.

وی تاکید کرد: نیازمند تولید مسکن برای اقشار کم درآمد هستیم و این تکلیفی است که در قانون به عهده وزارت مسکن گذاشته شده و اما شهرداری‌ها هم مجاز هستند که با اتکا به ظرفیت‌های خود کمک کنند.

به گفته اسلامی، باید سالانه حداقل 400 هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط رو به پایین تهیه کنیم و این رقم تنها خروجی نرخ ازدواج‌ها است و باید آن را تأمین کنیم.

وی همچنین با اشاره به لزوم محدود کردن خودرو محوری در شهرها گفت: یکی از شاخص‌های توسعه پایدار کاهش خودرو محوری است و باید شرایطی ایجاد شود که در راستای حفظ محیط زیست از خودرو کمتر استفاده شود.

وزیر مسکن با بیان اینکه یک کار متفاوتی برای جاده‌های ورودی به شهرهای بزرگ باید انجام شود گفت: 60 درصد تلفات انسانی در 30 کیلومتری شهرها اتفاق می‌افتد و مجوزهای زیاد و غیر مجاز که توسط بهیاری‌ها و شوراهای محلی صادر می‌شود علاوه بر اینکه ورودی شهرها را زشت و ناهنجار کرده، حریم را نیز دچار خدشه کرده است.

اسلامی خاطرنشان کرد که در حوزه ترافیکی نیز ترافیک محل با ترافیک عبوری درگیر می‌شود که سبب بروز تصادفات می‌شود که باید با استانداری و شهرداری‌های مراکز استان جلسه بگذاریم تا برای این 30 کیلومترها فکری کرده و اصلاحاتی انجام دهند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا قیمت مسکن در پایتخت به شکل مهار نشده‌ای در حال افزایش است، تصریح کرد: قیمت مسکن متأثر از جو روانی است و باید به این نکته توجه شود که قیمت‌های همه گروه‌های کالا و خدمات افزایش یافته است.

وی ادامه داد: شهروندان بدانند که حباب برخی قسمت‌های مؤثر بر مسکن ترکیده است و قیمت‌ها در بخش‌هایی به نرخ واقعی خود نزدیک شده است.
اسلامی همچنین تاکید کرد: قیمت مسکن در چند ماه اخیر افزایش یافته اما معامله‌ای انجام نمی‌شود و این امر موجب رکود در بازار مسکن شده است و من اعلام می‌کنم که طبق برنامه ریزی ها هدف دولت این است که بسیاری از متقاضیان مسکن را صاحب خانه کنیم.

تکمیل 500 هزار واحد مسکن مهر تا پایان امسال
اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص طرح مسکن مهر گفت: در این خصوص کارشناسان می‌توانند صحبت کنند و این موضوع شبیه بیماری است که هر طبیب برای آن اظهار نظر متفاوتی می‌کند.
وی ادامه داد: تعهد دولت تحویل 2 و نیم میلیون واحد مسکن مهر بوده که از این تعداد، 870 هزار واحد در دولت دهم تحویل متقاضیان شد.
اسلامی ادامه داد: یک هزار و 170 هزار مسکن مهر تا به امروز در دولت یازدهم و دوازدهم تحویل متقاضیان مسکن شده است.
به گفته وزیر راه، از 2 و نیم میلیون واحد مسکن مهر که در تعهد دولت بود نزدیک به یک میلیون و 900 هزار واحد مسکن تحویل داده شده و امیدواریم تا پایان امسال پانصد هزار واحد باقی مانده را تکمیل کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا ساخت مسکن مهر همچنان ادامه می‌یابد گفت: دولت دوازدهم احداث 400 هزار واحد مسکونی را در دستور کار قرار داده که با تکمیل 500 هزار مسکن هزار واحد مسکن مهر باقی مانده نزدیک به 900 هزار واحد مسکونی تا پایان دولت دوازدهم با متقاضیان تحویل می‌شود.
اسلامی تاکید کرد: چرخه تولید و عرضه مسکن به اقشار کم درآمد جز اولویت‌های دولت است که امیدوارم بتوانیم با شتاب بیشتر آن را انجام دهیم و راهکارهایی در این خصوص داریم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به راهکارهای اتخاد شده برای احداث مسکن برای اقشار کم درآمد گفت: یکی از برنامه‌های ما برای شتاب به تولید و عرضه مسکن ارائه زمین با تسهیلات و بدون پرداخت وجه به سازندگان مسکن است و برای تأمین منابع مالی این طرح بر اساس مصوبه صندوق پول و اعتبار 80 درصد پول ساخت و ساز را بانک‌ها به سازندگان وام می‌دهند و نکته قابل توجه این است که این وام قابل انتقال به خریداران است.
وی ادامه داد: میزان وام در نظر گرفته شده برای احداث مسکن، 160 میلیون در تهران و 120 میلیون در کلانشهرها و در سایر شهرها 100 میلیون تومان است.
به گفته اسلامی، یکی دیگر از برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی مربوط به جامعه هدف است که در این راهکار ارگان‌های دولتی و یا بنگاه‌ها با یک سیستم پس انداز بتوانند جریان خانه دار شدن جوانان را از طریق صندوق پس انداز سرعت ببخشند.
وی ادامه داد: همچنین در این راه به ارگان‌هایی که زمین ندارند، زمین می‌دهیم.
اسلامی تصریح کرد: راهکار آخر ما صدور کارت اعتباری مصالح است که بتوانیم که با ارائه آن به سازندگان، قیمت تمام شده مسکن را کاهش دهیم.
وی خاطرنشان کرد: از دیگر راهکارهای وزارت راه و شهرسازی احداث و واگذاری 10 هزار واحد مسکن به کمیته امداد است که ما اعلام کردیم که ظرفیت احداث و واگذاری 60 هزار واحد را داریم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پیشنهاد امضای تفاهم نامه 4 جانبه برای بازسازی مناطق زلزله زده مسجد سلیمان/ ضرورت حذف محدودیتهای نابجا برای ساخت و ساز در مسجد سلیمان

افزایش تسهیلات برای خرید مسکن ؟

شهرسازی تاکتیکی و توسعه پیاده‌راه‌ها

مسکن از دلار جلو زد!

اعلام نتایج هشتمین دوره انتخابات شورای مرکزی+ اسامی 64 نفر / آسیب به جامعه‌مهندسی درپی دسته‌بندی مهندسان

آیین‌نامه کنترل شهرسازی به‌زودی تدوین می‌شود/ جامعه مهندسی کشور جزو جوامع فرصت‌ساز و زندگی آفرین است

330 هزار هکتار بافت تاریخی و سکونت گاه غیر رسمی بازآفرینی می شود

نرخ حاشیه‌نشینی در تبریز

کاهش عمر ساختمان‌های کشور به 23 سال!

یادبودهای 27 تیرماه ...

برترین فیلم از نگاه شهر دوستدار کودک جایزه می گیرد

تنها 5 درصد نمای ساختمان‌های ارومیه برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی است!

2.6 میلیون خانه خالی در آشفته بازار مسکن/ «سامانه ملی املاک و اسکان» طرحی که همچنان خاک می‌خورد!

توسعه پایدار شهری منوط به داشتن طرح‌های منعطف است

بیمه تضمین کیفیت و مجری ذی‌‌صلاح، حلقه مفقوده صدور شناسنامه فنی و ملکی

پایان کار ساختمان‌های شهرداری هزینه بر است

رفتار قالیبافی یاران حناچی و استمرار بلند مرتبه سازی‌ها در تهران / ساخت و ساز غیر اصولی فقط زمانی بد است که توسط رقیب سیاسی عملیاتی شود

فروش و اجاره برندهای خاص برای تعیین قیمت ملک/ اخذ پول برای صدور شناسنامه فنی ساختمان به‌ازای هیچ !

یادبودهای 24 تیرماه ...

شورای پژوهشی معاونت معماری و شهرسازی تاسیس شد/ساماندهی فعالیت‌های پژوهشی حوزه معماری و شهرسازی

ساخت 21 هزار واحد مسکونی در شهرجدید هشتگرد!

لزوم تامین سرانه کاربری در طرح تفصیلی شهر ارومیه/ بافت تاریخی شهر حفظ می‌شود

بلند مرتبه سازی غیر قانونی از سوی نزدیک ترین ساختمان به دریاچه خلیج فارس !

تعیین تکلیف پروانه ساختمانی املاک در تملک شهرداری ضروری است

فرونشست «بحران» است؟/سالاری: از سوالتان تعجب می‎کنم!/امانی: این را خواجه حافظ هم می‎داند!/ شفیعی: چرا صورت مساله را پاک می‎کنید؟

اجرای طرح جامع شهرها مشارکت فراگیر می‌طلبد

اولویت وزارتخانه راه‌اندازی و بهره‌برداری مترو در شهرهای جدید است

یادبودهای 23 تیرماه ...

افق طرح جامع شهر اراک برای جمعیت 653 هزار نفری مصوب شده است

معافیت مالیاتی موجران ضابطه‌مند در کمیسیون اقتصادی دولت/ شناسایی خانه‌های خالی در سیستم اطلاعاتی متصل

تأکید بر تولید و استفاده مصالح ساختمانی استاندارد در ساخت و ساز

از داوینچی تا برادران مظفر !

مکاتبه حناچی با اسلامیان و جهانگیری برای تعیین تکلیف 27 هکتار از اراضی تونل تهران ـ تبریز!

چرایی «نه» به انتقال پایتخت !

تصمیم‌گیری در خصوص طرح ساماندهی کلانشهر تهران در جلسات آتی شورای‌عالی شهرسازی/خروج پادگان‌های بالای 10 هکتار از محدوده شهرها در شورای‌عالی شهرسازی بررسی می‌شود

تهیه سند و تغییر فرآیند تصویب معماری ایستگاه‌ها، دو گام اساسی خط دو و سه مترو خواهد بود

دسترسی آزاد محققان و پژوهشگران به منابع علمی حوزه های معماری و شهرسازی فراهم می شود/ارسال هفت کتاب پژوهشی معماری و طراحی شهری به تمامی دانشگاه های کشور

تداوم «تراکم‌فروشی متخلفانه» در برخی مناطق شهرداری/ صدور غیرقانونی پروانه ساخت‌وساز برای 7 هزار هکتار از اراضی تهران در دوره مدیریت قبلی

ضرورت ایجاد سیستم بازچرخانی آب در تهران/عدم هماهنگی میان توسعه شهرسازی و دسترسی به حمل و نقل عمومی در پایتخت

دوره آموزشی طراحی و ساخت مدفن‌های مهندسی برای پسماندهای شهری، بهداشتی و صنعتی برگزار می‌شود

دوره آموزشی مدرسه تابستانی مطالعات انتقادی شهری حواشی مسئله مسکن

توجه به بازشناسی هویت در معماری ضروری است / شهر شیراز دارای ارزش تاریخی و معماری خاصی است

اعتراض هنرمندان پیشکسوت به توقف پروژه شهرک تندیسان / تقدیر از 4 هنرمند پیشکسوت فعال در مرکز تجارت جهانی

بازدید رئیس شورای شهر از کمیسیون ملی یونسکو در ایران/ شهرداری و شورای شهر تهران با کمیسیون ملی یونسکو همکاری می‌کنند

برگزاری نشست تخصصی بازتعریف هویت شهری/ لزوم توجه بر خرده فرهنگ‌های محله‌ای

بلندمرتبه سازی در مازندران ضروری است!

شهر را به کارگاه ساختمانی تبدیل نکنیم/ لزوم تدبیر در رابطه با طرح فاضلاب

100 هزار خانه در بافت فرسوده ساخته می شود

سازمان مالیاتی: وزارت راه و شهرسازی مانع دریافت مالیات از خانه‌های خالی است!

افشاگری عباس آخوندی از دهه 70 !