آخرین مطالب

شرکت‌های قطار‌های حومه‌ای به زودی رونمایی می‌شود حمل و نقل شهری

شرکت‌های قطار‌های حومه‌ای به زودی رونمایی می‌شود

  بزرگنمایی:

معمار شهر - محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل ریلی و صنایع وابسته با بیان اینکه ایران اگرچه در طول سال‌های پس از انقلاب به دلایل گوناگون در توسعه حمل و نقل ریلی غفلت داشته است، اما در طول چند سال گذشته شاهد پیشرفت این بخش هستیم، گفت: در طول سال‌های گذشته به ویژه در دولت یازدهم و دوازدهم توسعه زیرساخت‌ها و توسعه حمل و نقل ریلی گسترش یافته و نرخ بهره‌وری و بهره‌برداری مردم از ظرفیت‌های ریلی رو به رشد است.

وی توضیح داد: اطمینان داریم اگر همین سرعت و حرکت توسعه زیرساخت‌ها را حفظ کنیم و با استفاده از سرفصل‌های گوناگون بتوانیم زیرساخت‌های این بخش را گسترش دهیم تا مردم در استان‌های مختلف بتوانند از آن بهره‌برداری کنند.

اسلامی گفت: باید سهم استفاده مردم به ویژه در مسافرت‌ها از ریل بیشتر شود و ما باید از طریق ایجاد خط دوم ریل بتوانیم مسیر‌های ترانزیتی را علاوه بر آن که حفظ کنیم آن‌ها را هم افزایش دهیم و از سوی دیگر باید اتصال ریل به مراکز بار را با کمک بخش خصوصی محقق کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید سهم ریل در جابه‌جایی بار و مسافر را افزایش دهیم، گفت: این برنامه جزو برنامه‌های مورد تأکید مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و همچنین نظام است و مجلس و دولت برای اولویت قرار دادن آن بسیار تأکید دارند و ما باید در تمامی سرفصل‌های برنامه‌های خود توسعه حمل و نقل ریلی و همچنین شکوفایی صنایع ریلی را محقق کنیم.

وی با بیان اینکه ما زمان زیادی را برای توسعه حمل و نقل ریلی از دست داده‌ایم و دوران جا ماندگی ما در صنایع ریلی بسیار طولانی بوده است، گفت: ما باید بتوانیم با استفاده از زیرساخت‌های خود تولید داخل را با رعایت استاندارد افزایش دهیم و از سوی دیگر باید تولیدات ما رقابت پذیر باشد به طوری که سهم بسیار زیادی از بازار‌های منطقه و جهان را بتوانیم کسب کنیم.

اسلامی تأکید کرد: در 27 اسفند سال گذشته با همکاری سازمان برنامه و بودجه از محل تبصره 18 قراردادی را منعقد کردیم و 2 هزار میلیارد تومان به شرکت‌های ریلی و سازندگان این بخش اختصاص دادیم به طوری که 9 شرکت سازنده لوکوموتیو باری و مسافری و 16 شرکت بهره‌بردار از محل تبصره 18 از این قرارداد منتفع شدند.

وزیر راه و شهرسازی به استفاده از فرصت بازار سرمایه هم اشاره کرد و گفت: ما نمی‌توانیم با وام بانکی و تسهیلات هزینه‌های این شرکت‌های حمل و نقل ریلی را پرداخت کنیم بلکه بازار سرمایه این اقدام را برای ما سهل‌تر کرده و ما باید بتوانیم استفاده از این ظرفیت را گسترش دهیم و این برنامه را هر چه سریع‌تر به مرحله تحقق برسانیم.

وی به ایجاد تحول در فرهنگ سازمانی و رفتاری راه آهن هم اشاره کرد و گفت: ما باید فرهنگ استفاده بیشتر مردم از ظرفیت‌های حمل و نقل ریلی را تقویت کنیم و ما باید فرهنگ این نظام و همچنین ایجاد انضباط جهت استفاده و بهره‌برداری از این فرصت‌ها را فراهم کنیم.

اسلامی گفت: باید موانع و گلوگاه‌های این حوزه را از میان برداریم تا سرعت حرکت و تحقق اهداف در این بخش افزایش یابد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید چرخه حرکت توسعه جهانی را باز کنیم، گفت: ما امروز نیاز داریم که به شبکه جهانی متصل شویم و وارد حوزه قطار‌های پر سرعت شویم.

 

وی گفت: هم اکنون در دنیا قطار‌های برقی و پر سرعت با سرعت بالای 320 کیلومتر در جهان ایجاد شده و ما نباید با این تصوراتی که می‌توانیم با قطار‌های سرعت پایین‌تر هم کار‌های خود را پیش ببریم از این حوزه عقب بمانیم.

اسلامی گفت: ما باید به شبکه‌های جهانی متصل شویم به طوری که هم اکنون چین با ایده یک راه، یک کمربند و سرمایه‌گذاری 64 هزار میلیارد دلاری در حوزه زیرساخت خود این ایده را به مرحله تحقق رسانده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: باید خودمان را در این مسیر قرار دهیم و با استفاده از برنامه‌ریزی‌های درست و همچنین ایجاد زیرساخت‌های لازم پا در این عرصه بگذاریم.

وی به همکاری بیشتر بخش خصوصی هم در این حوزه اشاره کرد و گفت: با همکاری بخش خصوصی باید کیفیت عملکرد خود را افزایش دهیم به گونه‌ای که مزیت و رقابت را در این بازار ایجاد کنیم.

اسلامی توضیح داد: قطار‌های حومه‌ای را به سمتی باید هدایت کنیم که بدون پرداخت یارانه و با همکاری بخش خصوصی و شهرداری‌ها و طراحی مدل تأمین مالی به مرحله تحقق برسانیم.

وزیر راه و شهرسازی از راه‌اندازی شرکت حمل و نقل حومه‌ای خبر داد و گفت: اساسنامه این شرکت تصویب شده و شرکت قطار‌های حومه‌ای با مشارکت بخش خصوصی، شهرداری‌ها به زودی راه‌اندازی می‌شود.

وی اظهار کرد: در گام اول این شرکت باید سهم حمل و نقل شهری در محدوده‌ای که قانون آن به تصویب رسیده افزایش دهد و این سهم باید در کلانشهر‌ها افزایش یابد.

اسلامی بیان کرد: با راه‌اندازی شرکت قطار‌های حومه‌ای باید مبارزه جدی با ترافیک سنگین، آلودگی هوا و همچنین آلودگی صوتی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: از طریق توسعه قطار‌های حومه‌ای شبکه حمل و نقل مویرگی در حومه شهر‌ها را پایه گذاری کنیم و از طریق این مدل سعی خواهیم کرد توسعه حمل و نقل سبز را گسترش دهیم.

وی گفت: تولیدکنندگان این حوزه باید سوزن ریل و لوکوموتیو را در دستور کار خود قرار دهند و تولدات آن‌ها باید با تراز‌های جهانی برابری کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

یادبودهای 23 شهریورماه ...

مسجد فضای مناسبی برای تألیف به معمار می‌دهد / معماری ایرانی با جوهره درونی بنا تعریف می‌شود / روایت شهاب‌الدین ارفعی از نگاه حاکم بر ساخت مساجد

انتشار فراخوان جشنواره نوآفرینی در مبلمان شهری

همچنان کتاب‌های کم ارزش معماری منتشر می‌شوند / مطالعات هنری در نسل معماران جدید کمرنگ است

سومین نمایشگاه "ابژه" برگزار می‌شود / روایت تأثیرگذاری مجسمه- مبلمان بر تعاملات بشری

انتشار فراخوان مسابقه طراحی محور "ره باغ نعیم"

اعلام آمادگی 206 شهر برای پیوستن به شبکه شهرهای خلاق و تمدید فراخوان

عدم رعایت قوانین در ساخت ساختمان های مجلس/تشکیل جلسه برای بارگذاری ساختمان در اطراف مجلس !

پاسخی برای نیاز مسکن : 30 متری های نقلی می‌آیند؟

یادبودهای 22 شهریورماه ...

پاسداشت کلیسای نوتردام در شهرک معماری فرانسه

آشنایی با حمام چهار فصل اراک

بسیاری از پروژه های کوچک مقیاس اثرگذاری بیشتر بر تصویر ذهنی مردم دارد

پیش‌بینی ساخت 4500 واحد مسکونی در پایتخت در قالب طرح اقدام ملی تولید مسکن

کمک به خانه‌دار شدن اقشار متوسط و کم‌درآمد با پشتوانه پژوهشی و تحقیقاتی/تصویب اصلاحات پیشنهادی قانون پیش‌فروش ساختمان، ابزاری برای تنوع بخشیدن به بازار مسکن است

ترویج پیاده روی در پایتخت / حمایت شورا از تبلیغات در چارچوب قوانین در بدنه اتوبوس‌ها

حضور کارشناسان شهرسازی در دیوان عدالت اداری، راه مقابله با تغییر کاربری ساختمان

موافقت شورای حل اختلاف با زیست شبانه/ شهرداری برنامه ارائه کند

لزوم اجرای فوری رای دیوان عدالت اداری در حوزه نظام مهندسی

زیرساخت‌های فنی و اجرایی لازم طرح جامع باید فراهم شود

یادبودهای 21 شهریورماه ...

سردرگمی معماری امروز ایران !

وام مسکن معادل قیمت چند متر خانه است؟

ساختمانی که بیش از دو برابر نیاز مصرفی، الکتریسیته تولید می‌کند

معماری امروز برای تعالی به فضایی شفاف و گفت‌وگو محور نیاز دارد

لزوم تغییر اقلیم در معماری

نظام مهندسی ساختمان از ناپاکی‌ها پاک می‌شود؟ !

راه اندازی "موزه اسباب بازی" در اراضی عباس آباد

اندیشه‌های محمدکریم پیرنیا بازخوانی می‌شود

سامانه ملی املاک و اسکان تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود/اخذ مالیات از خانه‌های خالی با راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان

سقفی سبز برای بی‌خانمان‌های لس‌آنجلس!

هنر اسلامی بسیار پیچیده است و به معناشناسی نیاز دارد/ ایران نتوانسته از گنجینه‌های هنری خود بهره‌برداری مناسبی کند !

وداع با خانه‌های خویشاوند طبیعت/احیای معماری بومی شاید وقتی دیگر!

بهترین و بدترین شهر شناخته شده دنیا برای زندگی

یادبودهای 19 شهریورماه ...

8 متر زیر خاک کربلا چه خبر است؟!

تذکر عضو هیئت رئیسه شورای شهر به وزیر راه و شهرسازی!

ارزیابی سیاست‌های کلی پیشگیری و کاهش خطرات حوادث غیرمترقبه در کمیته تخصصی مجمع تشخیص

یادبودهای 18 شهریورماه ...

27 درصد یعنی 524 هزار نفر از جمعیت شهری آذربایجان‌غربی در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند!

پیشرفت چشمگیر بازسازی در مناطق سیل زده / عملیات ساخت 54 هزار واحد مسکونی به پایان رسید

قیمت‌گذاری مسکن کار پوپولیست‌هاست!

دیواره بزرگراه همت اصفهان می‌تواند به جاذبه شهری تبدیل شود

دلالان خون مهندسان را در شیشه کرده‌اند !

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به ترکیب چهار شورای عالی اضافه شد

خرید 1000 دستگاه جدید شتاب‌نگار در دستور کار قرار دارد

محیط و اماکن عمومی افراد دارای معلولیت مناسب‌سازی می‌شود/راه‌اندازی سامانه پیامکی «معبر» در ارتباط با مناسب‌سازی اماکن عمومی معلولان

یادبودهای 17 شهریورماه ...

نکاتی درباره دستور توقف پروژه‌های زیر 30 درصد مسکن مهر!

نمای ساختمان متعلق به فضای عمومی شهر و جزء حقوق شهروندی است