آخرین مطالب

معاون وزیر راه و شهرسازی:

5.7 میلیون واحد مسکونی فرسوده در کشور بازآفرینی می شود بافت فرسوده - بازآفرینی شهری

5.7 میلیون واحد مسکونی فرسوده در کشور بازآفرینی می شود

  بزرگنمایی:

سیدمحمد پژمان روز چهارشنبه در گفت وگو یا ایرنا، وسعت سکونتگاه های بافت فرسوده کشور را 140 هزارهکتار برآورد کرد و گفت: تاکنون 13 درصد آن بازآفرینی شده که بخش عمده آن در یک دهه گذشته بوده است.
وی میزان اعتبار مور نیاز برای بازآفرینی بافت های فرسوده شهری را 500 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: برای این کار به مشارکت جدی سرمایه گذاران خصوصی و مالکان واحدهای فرسوده نیاز است.
معاون وزیر راه و شهرسازی از دستور کار قرار گرفتن عملیات بازآفرینی 100 هزار واحد مسکونی غیرمقاوم و فرسوده در سطح کشور طی سال جاری خبر داد و افزود: با تشکیل هیات های بازآفرینی محلی، عملیات بازسازی امسال رونق خواهد گرفت.
پژمان، تعداد محله های دارای سکونتگاه های سست و غیرمقاوم و نیاز به بازآفرینی را 2 هزار و700 محله دانست و گفت: یکهزار و 100 هکتار از بافت فرسوده شهری در 18 شهر چهارمحال وبختیاری قرار دارد.
وی از تشکیل هیات اجرایی بازآفرینی شهری در استانهای کشور طی سال جاری خبر داد و تصریح کرد: انعقاد نخستین هیات اجرایی بازآفرینی متشکل از معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، شهردار مرکز استان، مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری با استاندار منعقد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بر لزوم ثروت آفرینی در شهرها برای جذب سرمایه انبوه سازان تاکید کرد و گفت: تا زمانیکه سرمایه گذاران به بازگشت سرمایه و سودآوری فعالیت ها اطمینان نداشته باشند وارد فعالیت نخواهند شد.

سید محمد پژمان در جلسه ای که با حضور استاندار چهارمحال و بختیاری در خصوص مشکلات بافت های فرسوده در این استان برگزار شد، با اشاره به روند بوروکراتیک و طولانی شدن شیوه های تصمیم گیری شهری، گفت: این مسائل پیچیده فرصت ها را از بین می برد و استهلاک فراوانی  ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه خود باوری ها برای حل مسائل شهری تقلیل پیدا کرده است، افزود: این تصور در مدیران ایجاد شده که اگر از خزانه بودجه ای رسید می توان امکاناتی برای شهر ایجاد کرد و اگر نرسید عقب افتادگی ها استمرار پیدا می کند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: اینکه همه توقعات و انتظارات روی بودجه دولت متمرکز شده است و همه به این باور رسیده اند که تا بودجه دولت نباشد کارها پیش نمی رود در حالیکه این باور نادرست است. 

وی ادامه داد: ما در تجربیات گذشته به این نتیجه رسیده ایم که مردم ظرفیتی دارند که می توان از این ظرفیت در جهت دستیابی به منافع خود مردم کمک گرفت، اما همچنان مشکل کمبود سرمایه های اجتماعی و دیوار های بی اعتمادی بین مردم و مسئولان مشکل ساز است.

پژمان تاکید کرد: اگر مدیریت شهری می خواهد برای تامین رفاه مردم قدمی بردارد تنها راه این نیست که منتظر بودجه دولتی باشد بلکه باید مردم را وارد میدان کند تا برای حل مسائل و مشکلات کمک کنند.

وی با اشاره به توانایی پایین مالی مردم، نارضایتی مردم از کیفیت و کمیت خدمات و تامین نکردن اولویت های زندگی مردم توسط مدیران، گفت: با این شرایط طبیعتا مردم برای افزایش رفاه خود کمکی نخواهند کرد.  

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در حال حاضر منطقه یک شهرداری تهران بیش از هر جای دیگر نیاز به بازآفرینی دارد و اگر وضعیت مناطق 1، 2 و 3 تهران را مشاهده کنیم متوجه می شویم که سرانه های خدماتی ساکنان این محلات و وضع عبور و مرور همراه باا مشکلات فراوانی است. 

پژمان با اشاره به اینکه باید سرمایه های صاحبان سرمایه و انبوه سازان را به هر نحوی که شده است به میدان بیاوریم، افزود: این کار بدون جلب اعتماد سرمایه گذاران و تضمین سود برای آنان امکان پذیر نیست.

وی تصریح کرد: ما به عنوان مدیران باید ضامن این مساله باشیم که ثروت آفرینی کنیم و همکاران ما در ادارات کل راه و شهرسازی باید این موضوع را به عنوان پیوست طرح های نوسازی و بهسازی محلات در نظر داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری نباید برای بهبود عبور و مرور و شبکه های رفت و آمد دست به جیب شود، گفت: باید همه بر مدار و محور مدیریت شهری فعالیت کنیم و آن را به عنوان عمود خیمه قبول کنیم.

پژمان تاکید کرد: امروز اداره شهرها بسیار سخت است و مدیریت شهری با هزینه های دائمی و قطعی مواجهند و در مقابل درآمدهای احتمالی دارند که این موضوع شرایط را برای آنان بسیار سخت و پیچیده می کند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری اظهار کرد: درمان درد بافت ها که زخم های کهنه و مزمن هستند و در ابعاد مختلف با مسائل و مشکلات زیادی هم روبرو هستند، به سادگی و با روال های معمول حل شدنی نیست.

پژمان با اشاره به اینکه حل مساله بافت های فرسوده و ناکارآمد همت همه دستگاه های دولتی از جمله سازمان های آب و برق را می طلبد، بیان کرد: همه باید همکاری لازم را داشته باشند و منابع خود را بیاورند تا گره از کار مردم باز شود.

وی با تاکید بر لزوم ثروت آفرینی به منظور جذب سرمایه انبوه سازان، اظهار کرد: این وظیفه مشاوران است که بدون آسیب زدن به ظرفیت های موجود از قابلیت ها استفاده کنند تا ارزش افزوده و ثروت محلات افزایش پیدا کند. در این راستا باید پیوست اقتصادی برای طرح ها ارائه شود تا محدوده ها، توانمندی این را داشته باشند که فعالیت های خود را انجام دهند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: ما امکانات و دارایی های دولت را آورده ایم و در اولین مرحله به عنوان تنخواه به محلات اختصاص می دهیم. باید برای تعیین اولویت ها هنرمندی خاصی وجود داشته باشد و این منابع بدون در نظر گرفتن این موضوع هزینه نشوند.

پژمان گفت: در حال حاضر درآمد های دولت به شدت تقلیل پیدا کرده و اگر امروز تنگنایی هست از باب نداری نیست و از باب ناچاری است. در همین شرایط دولت دارایی هایی دارد که اگر جاری شود وضعیت بسیار بهتری ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به نظام های سخت و پیچیده و طولانی تصمیم گیری، اظهار کرد: برای اصلاح این وضع و اعطای اختیارات بیشتر در استان پیشنهاد می کنیم یک هیات اجرایی متشکل از معاونت عمرانی، شهردار و مدیرکل راه و شهرسازی در استان تشکیل شود تا تصمیم گیری های لازم در این هیئت گرفته شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر به پایان رساندن پروژه های نیمه تمام در کشور، افزود:  هر روز که می گذرد تورم اثر بیشتری بر پروژه ها از بعد مالی می گذارد. اما چون پروژه ها تمام نمی شود ارزش افزوده ای هم  ندارد بنابراین توصیه می شود ابتدا از محل بودجه هایی که داده می شود برای اتمام و بهره برداری از پروژه های نیمه تمام استفاده شود.

پژمان در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر دغدغه رییس جمهور، نوسازی بافت ها با محوریت مسکن است، گفت: تا امروز سالن ورزشی و مدرسه و غیره ساخته می شد اما بناهای ناامن و وضعیت غیربهداشتی محلات همچنان وجود داشت. در حال حاضر به دنبال ایجاد مسکن پایدار و امن برای مردم هستیم و در کنار این امر خدمات روبنایی و زیربنایی را نیز پیگیری می کنیم.  

وی در رابطه به پروژه برج های دو قلو در چهارمحال و بختیاری، اظهارکرد: در این زمینه مسئولان تصمیم گیری درستی در این زمینه کرده اند که از منابع خرد مردم در قالب اوراق مشارکت استفاده و عمران و آبادانی در شهر ایجاد کنند.

پژمان گفت: البته باید به دو نکته توجه کرد. نخست باید به مقیاس فعالیت ها توجه کرد به طوری که انتخاب پروژه ها در طول دوره های زمانی کوتاه مدت به اتمام برسند. نکته دوم نیز که باید به آن توجه کرد، این است که انبوه سازان خرد از پس انجام آن بربیایند. در واقع پروژه ها هر چه مقیاس کوچک تری داشته باشند تغیرات تورمی و اقتصادی نیز اثر کمتری بر پیشبرد آنها خواهد داشت. 

وی افزود: باید اطمینان حاصل شودکه واحد های تجاری، اداری و خدماتی که ایجاد می شود مشتری دارد و می توان به سفارش اصناف یا سازمان های خدماتی آنها را ایجاد کرد. در صورت وجود این اطمینان ما پروژه ها را تامین مالی خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: احکام پیشنهاد هیئت اجرایی آماده شده است و با امضای استاندار، شرح وظایف نیز ابلاغ می شود تا این هیئت با هسته مدیریتی چابک فعالیت ها را  پیش ببرند.

وی همچنین با اشاره به لزوم سند دار کردن زمین های مردم، گفت: تا به مردم هویت نبخشیم، به به دارایی ها آنها رسمیت ندهیم و برای استقرارشان جایگاهی قائل نشویم نمی توانیم اعتبار و اعتماد مردم را جلب کنیم.

پژمان گفت: باید بررسی شود اگر املاک بدون سند متعلق به دولت هستند، سند ها به ما منتقل شود و ما نیز اختیار سند دادن را به هیئت اجرایی بدهیم تا این هیئت سازو کار مشخصی برای آن مشخص کند و اگر زمین ها موقوفی هستند رایزنی های لازم با متولیان آن انجام شود.

وی در خصوص سند دار کردن املاک شخصی، گفت: باید هماهنگی با دستگاه قضا انجام شود که این دستگاه قولنامه ها را در شعبه ای رسیدگی کند و اگر دارای اعتبار است، اخطار الزام تنظیم سند به مالکین خصوصی داده شود و در صورت عمل نکردن به اخطار نماینده دادستان سندها را به نام آنها منتقل کند تا از سودجویی برخی مالکان نیز جلوگیری شود.

در حاشیه این جلسه، نخستین تفاهمنامه تشکیل هیات اجرایی بازآفرینی محله ها متشکل از معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، شهردار و مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری امضا شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

استخر عجیبی که 406 متر بالاتر از سطح زمین قرار می‌ گیرد!

شورای شهر زنجان از ایده شهروندان برای اجرای طرح سبزه میدان استقبال می‌کند

نمایش شگفتی‌های معماری هندوستان در کاخ گلستان

کلیسای وانک، شاهکار معماری و نقاشی!

سه پوشش نوآورانه پایدار نما که مرزهای متریال را جا به جا می‌کند!

روایتی ریاضی‌گونه از معماری !

سادگی، ایمنی و صرفه‌جویی، سه رویکرد احداث ساختمان اداری و کمیسیون‌ها/ ضرورت تکمیل زیرساخت‌های شهری در اطراف بهارستان

مسئولان برای نسخه پیچی بافت کهنه، مدتی در آن زندگی کنند

مدرسه تابستانی بین‌المللی قزوین پنجم شهریور برگزار می‌شود

زخم یادگاری بر تَن آثار شهر تاریخی «تون»/اداره میراث فرهنگی شهرستان فردوس چشم به راه اعتبار!

توسعه سنتی مدرنیته در شهرسازی و معماری مورد توجه قرار گیرد

نشست تخصصی آسیب‌شناسی خانه‌های مسکونی مبتنی بر معماری مزاج محور برگزار گردید

نشست تخصصی بررسی شهرسازی در تهران / مروری بر بایدها و نبایدهای شهرسازی برگزار گردید

یادبودهای 29 مردادماه ...

تهیه سندهای بلندمرتبه سازی و پهنه بندی مشهد 5 سال تاخیر دارد

تبدیل مسکن‌مهر به سکونتگاه‌های درخور مهم‌ترین رسالت شهرهای جدید است

ساختمان بلدیه احیا شود/بررسی 11هزار و 400 پرونده نما!

احتمال استرداد شکایت شهرداری از شورای عالی شهرسازی

«مسکن مشارکتی» مردم را خانه‌ دار نمی‌کند / وزارت راه غافل از راه‌های بهتر!

برگزاری سومین جلسه بررسی نهایی تبصره های پیشنهادی بودجه 99 وزارت راه و شهرسازی

عضو شورا:تخلفات شهرسازی تهران 70 درصد کاهش یافت

یادبودهای 28 مردادماه ...

برج رابینسون؛ نماد شهرسازی پایدار در سنگاپور

واکنش شهردار منطقه17 به ساماندهی قهو‌ه‌خانه‌های منطقه/ کوتاهی وزارت راه‌و‌شهرسازی در انتقال خط آهن تهران-اهواز به زیر زمین

پژوهش‌های شهرداری تهران روی وبسایت شفاف

برای حل مشکلات منتظر "سوپرمن" هستیم!

تفاهم‌نامه سه‌جانبه طراحی و نظارت بر ساخت و سازهای روستایی بازنگری و اصلاح می‌شود

دستورالعمل هوشمندسازی ساختمان‌های مسکونی تدوین می‌شود/جزئیات 12 پروژه بخش پایش و هوشمندسازی مرکز تحقیقات

جولان سوداگران در بازار مسکن شهرهای اقماری

زمینه خانه‌دار شدن اقشار متوسط و کم درآمد فراهم می‌شود / وزارت راه و شهرسازی تلاش می کند عقب‌ماندگی بخش مسکن را جبران کند

یادبودهای 27 مردادماه ...

زیباترین فرودگاه های جهان را بشناسید

معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست

جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

نقطه تلاقی گرافیک و معماری کجاست؟

برگزاری کارگاه ساختمان داستان در پلتفرم 28 / مروری بر داستان ساختمان از طرح تا اجرا

شهرداری‌ها چهار برابر نیاز نیرو دارند

شرط مدیریت شهری تهران برای بارگذاری در پادگان 06

مطالعات ساختار شبکه معابر پیشنهادی طرح جامع همدان مردود است!

برنامه‌ریزی شهری «بیوفیلیک» پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها

شهرک باستی هیلز خارج از محدوده شهر لواسان است

یادبودهای 26 مردادماه ...

پاویون پلاستیکی در جشن معماری مکزیک

باید اصفهان را به عنوان یک ثروت ملی دید

بازبینی دوره ای از جرثقیل‌های برجی پایتخت

آغاز عملیات ایمن سازی گود مجاور برج میلاد از اول شهریور

با خانه طباطبایی‌ها کاشان بیشتر آشنا شوید

معمار و معماری دو غایب اصلی جامعه ایران !

محضری به سبک کلیسا در مشهد !!

اکثر معماری معروف جهان ترجمه معماری اصفهان است