آخرین مطالب

دعوت معماران به طراحی برای سالمندان فعال فراخوان و مسابقه

دعوت معماران به طراحی برای سالمندان فعال

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - راگ لب یک کارگاه ساخت در پایتخت کشور اسلوونی است. این مجموعه به عنوان مجری برنامه بین‌المللی پیری فعال، اقدام به برگزاری مسابقه‌ای در سطح جهان با موضوع طراحی برای افراد بالای هفتاد سال کرده است.

کلیه متقاضیان می‌توانند در زمینه‌های مختلف طراحی شامل: معماری، طراحی صنعتی، مهندسی، گرافیک، طراحی مد و لباس و با مطالعه این فراخوان و مطلع شدن از شرایط و ضوابط آن در برنامه شرکت کنند.

راگ لب و مرکز خلاقیت موزه معماری و طراحی لیوبلیانا برنامه بین‌المللی "پیری فعال" را با فراخواندن طراحان راه‌اندازی کرده‌اند. چالش مد نظر این برنامه جهانی، یافتن راهکارهایی برای ایجاد بستری برای سالمندان بالای هفتاد سال جهت دستیابی به زندگی مستقل و فعال در خانه‌هایشان و فضاهای عمومی شهری است. این چالش بر آن است تا توجه طراحان و سایر اعضای جامعه را به نیازها و مشکلات سالمندان جلب کند تا بدین وسیله تولید محصولات و خدماتی مختص سالمندان را تشویق و ترغیب کند.

 مخاطب این فراخوان طراحان فعال و یا بازنشسته، معماران، هنرمندان، مهندسان، سازندگان، دانشجویان و بازرگانان – شرکت هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی هستند.

زمینه‌های مورد توجه این مسابقه طراحی محصول، طراحی صنعتی، معماری، گرافیک، طراحی لباس و مد، طراحی فضا، اینترنت اشیا، طراحی خدمات با ترکیب، محصول و گرافیک، رباتیک و غیره است.

هشت پروژه از میان تمامی شرکت‌کنندگان انتخاب می‌شوند تا ایده‌های خود را به نمونه‌های ملموس در حین کارگاه بین‌المللی در لیوبلیانا حد فاصل 3 تا 7 تیر ماه 1398 توسعه دهند. پروژه‌های برگزیده برای جوایز نقدی رقابت خواهند کرد همچنین هزینه‌های سفر، اقامت و مصالح مورد نیاز برای ساخت نمونه در طول کارگاه پوشش داده خواهد شد. علاوه بر این، طرح‌های برگزیده از راهنمایی مدرسین و همچنین خدمات فنی و تجهیزاتی برخوردار خواهند بود.

این فراخوان بر آن است تا طراحان را به سمت ادراک نیازهای سالمندان بالای 70 سال سوق دهد تا بتوانند راهکارهایی برای رفع نیازها و مشکلات این گروه سنی ارائه دهند. می‌دانیم که وقتی مسئله بالا رفتن سن مطرح است ابعاد و اندازه‌های یک مورد قابل تطبیق برای دیگران نیست و چالش‌های هر فرد مختص همان فرد است. آن چیزی که در این بن قطعی است بالا رفتن میانگین سنی ساکنین زمین و پیرتر گشتن جمعیت است در اروپا این موضوع مسئله جدیدی نیست. در زمان کنونی میانگین سنی جمعیت این قاره رو به افزایش است.

همانطور که کودکان کمتری متولد می‌شوند، این موضوع به افزایش دائمی میانگین سنی جامعه منتهی می‌شود. این روند نتیجه بالا رفتن امید به زندگی و کاهش نرخ تولد است که به منجر به کاهش سهم جوانان از جمعیت در پهنه اروپا گشته استپ نرخ تولد بالا در دهه‌های پس از جنگ جهانی دوم (the baby boomers) از آن زمان تاکنون دیگر رخ نداده است و هیچ نشانه‌ای از رخداد این‌چنینی دیگری نیز دیده نمی‌شود. با وجود این که متولدین پس از جنگ جهانی دوم بیشترین سهم از نیروی کار را داشته‌اند، بسیاری از آن‌ها در حال بازنشسته شدن هستند.

در سال‌های پیش رو متولدین پس از جنگ سهم عمده‌ای از سالمندان را در جمعیت کلی اروپا شکل خواهند داد .با توجه به اطلاعات مرکز آمار اروپا و کمیسیون اروپا، جمعیت تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال پیرتر شدن با نرخ رو به رشد دائمی است و درصد جمعیتی سالمندان در مقایسه با هر گروه سنی دیگری با سرعت بیشتری در حال افزایش است. تمامی تخمین‌ها نشان دهنده افزایش چشم‌گیری هستند: اگر در 2017 درصد جمعیتی افراد بالای سال در حدود 19.4 درصد از کل جمعیت باشد، این مقدار انتظار می‌رود تا سال 2080 به 29.10 درصد افزایش پیدا کند. سهم افراد بالای 80 سال در همین دوره به میزان حدوداً دو برابر از 5.5 درصد به 12.7 درصد افزایش خواهد یافت.

چالش‌های پیری فعال

افزایش امید به زندگی فرصت‌های جالبی را نه تنها برای سالمندان و خانواده‌هایشان، بلکه برای کل جامعه به ارمغان می‌آورد. سال‌های “اضافی” امکان داشتن شغل‌های جدید، دنبال کردن تحصیلات دیگر، داوطلب شدن و یا زنده کردن تفریحات فراموش شده را فراهم می‌سازد. بدین صورت، این موارد به صورت قابل توجهی منجر به افزایش سلامت دوستان، خانواده و اجتماع می‌شود. بالا رفتن سن قطعاً چالش‌هایی هم به همراه دارد.

کیفیت زندگی به صورت قابل توجهی متفاوت خواهد بود و این مسئله متأثر از عوامل بسیاری است: برخی از آن‌ها شخصی هستند و به صورت دقیق‌تر به انتخاب‌های فردی هر شخصی در طول زندگی برمی‌گردند. در حالی که بسیاری از این چالش‌ها مربوط به بخش‌های فعال نظام حمایتی جامعه‌هاست، ساختمان‌های عمومی قابل دسترسی و شیوه‌های حمل و نقل، نظام بهداشت عمومی که متوجه سالمندان و نیازهای خاص آن‌ها باشد، برنامه‌های همکاری‌های بین نسلی و … می‌شود.چالش‌های این فراخوان بر اساس استراتژی‌های ملی اسلوونی برای جامعه‌ای با عمر طولانی تبیین شده است. با مشورت با سهام‌داران و بر اساس مطالعات انجام شده بر چالش‌های پیری فعال که افراد بالای هفتاد سال را مد نظر قرار داده است.

حافظه یا زوال عقل، از دست دادن توانایی‌های حرکتی و پیشگیری از آسیب‌دیدگی، فقر، از دست دادن حواس پنج گانه- ارتباط برقرار کردن، تنهایی، اجتماعی شدن، نقش فعال در جامعه، جدا افتادن، پیش‌داوری، تبعیض و چالش‌های ملموس از چالش‌های عمومی این مسابقه است.

متقاضیان باید طرح‌های پیشنهادی خود را با همکاری یک کارگاه، فب-لب یا آزمایشگاهی که در مجاورت آن‌ها در نظر گرفته شده است انجام دهند.

رویکرد خلاقانه و ارائه ایده و راه حل به صورت شفاف که منعکس کننده اصول پیری فعال باشد،ممتازی و اصالت طرح، قابلیت استفاده و تجاری سازی، داشتن هزینه‌های معقول ساختن و نسخه نهایی از لحاظ مالی قابل تهیه باشد، استفاده از مصالح بوم آورد و مناسب برای محیط زیست و قابلیت تولید پی در پی و یا دارا بودن کاربردهای متنوع در محیط‌های متفاوت از جمله معیارهای داوری این مسابقه است.

 کمیته انتخاب کننده هشت پروژه را به عنوان برگزیده انتخاب خواهند کرد. از این بین 5 مورد آن‌ها مربوط به افراد متخصص و شرکت‌ها خواهد بود و سه مورد باقی مانده از بین دانشجویان شرکت کننده انتخاب خواهند شد. این هشت پروژه برگزیده شامل حداقل 4 شرکت کننده از اسلوونی )ساکن دائم و یا موقت در این کشور خواهد بود. برگزیدگان از طریق ایمیل در تاریخ دوم اردیبهشت 1398 مطلع خواهند شد و تصاویری از ایده‌های برگزیده از طریق وب سایت راگ لب منتشر خواهند.

متقاضیان ثبت نام تا پایان روز 23 فروردین 1398 مهلت دارند که ایده‌ها و طرح‌های خود را در وب سایت راگ لب بارگذاری کنند.

علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه می‌توانند از طریق سایت http://www.roglab.si/en/fresh/2019/roglab_open_active_aging اقدام کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پیشنهاد امضای تفاهم نامه 4 جانبه برای بازسازی مناطق زلزله زده مسجد سلیمان/ ضرورت حذف محدودیتهای نابجا برای ساخت و ساز در مسجد سلیمان

افزایش تسهیلات برای خرید مسکن ؟

شهرسازی تاکتیکی و توسعه پیاده‌راه‌ها

مسکن از دلار جلو زد!

اعلام نتایج هشتمین دوره انتخابات شورای مرکزی+ اسامی 64 نفر / آسیب به جامعه‌مهندسی درپی دسته‌بندی مهندسان

آیین‌نامه کنترل شهرسازی به‌زودی تدوین می‌شود/ جامعه مهندسی کشور جزو جوامع فرصت‌ساز و زندگی آفرین است

330 هزار هکتار بافت تاریخی و سکونت گاه غیر رسمی بازآفرینی می شود

نرخ حاشیه‌نشینی در تبریز

کاهش عمر ساختمان‌های کشور به 23 سال!

یادبودهای 27 تیرماه ...

برترین فیلم از نگاه شهر دوستدار کودک جایزه می گیرد

تنها 5 درصد نمای ساختمان‌های ارومیه برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی است!

2.6 میلیون خانه خالی در آشفته بازار مسکن/ «سامانه ملی املاک و اسکان» طرحی که همچنان خاک می‌خورد!

توسعه پایدار شهری منوط به داشتن طرح‌های منعطف است

بیمه تضمین کیفیت و مجری ذی‌‌صلاح، حلقه مفقوده صدور شناسنامه فنی و ملکی

پایان کار ساختمان‌های شهرداری هزینه بر است

رفتار قالیبافی یاران حناچی و استمرار بلند مرتبه سازی‌ها در تهران / ساخت و ساز غیر اصولی فقط زمانی بد است که توسط رقیب سیاسی عملیاتی شود

فروش و اجاره برندهای خاص برای تعیین قیمت ملک/ اخذ پول برای صدور شناسنامه فنی ساختمان به‌ازای هیچ !

یادبودهای 24 تیرماه ...

شورای پژوهشی معاونت معماری و شهرسازی تاسیس شد/ساماندهی فعالیت‌های پژوهشی حوزه معماری و شهرسازی

ساخت 21 هزار واحد مسکونی در شهرجدید هشتگرد!

لزوم تامین سرانه کاربری در طرح تفصیلی شهر ارومیه/ بافت تاریخی شهر حفظ می‌شود

بلند مرتبه سازی غیر قانونی از سوی نزدیک ترین ساختمان به دریاچه خلیج فارس !

تعیین تکلیف پروانه ساختمانی املاک در تملک شهرداری ضروری است

فرونشست «بحران» است؟/سالاری: از سوالتان تعجب می‎کنم!/امانی: این را خواجه حافظ هم می‎داند!/ شفیعی: چرا صورت مساله را پاک می‎کنید؟

اجرای طرح جامع شهرها مشارکت فراگیر می‌طلبد

اولویت وزارتخانه راه‌اندازی و بهره‌برداری مترو در شهرهای جدید است

یادبودهای 23 تیرماه ...

افق طرح جامع شهر اراک برای جمعیت 653 هزار نفری مصوب شده است

معافیت مالیاتی موجران ضابطه‌مند در کمیسیون اقتصادی دولت/ شناسایی خانه‌های خالی در سیستم اطلاعاتی متصل

تأکید بر تولید و استفاده مصالح ساختمانی استاندارد در ساخت و ساز

از داوینچی تا برادران مظفر !

مکاتبه حناچی با اسلامیان و جهانگیری برای تعیین تکلیف 27 هکتار از اراضی تونل تهران ـ تبریز!

چرایی «نه» به انتقال پایتخت !

تصمیم‌گیری در خصوص طرح ساماندهی کلانشهر تهران در جلسات آتی شورای‌عالی شهرسازی/خروج پادگان‌های بالای 10 هکتار از محدوده شهرها در شورای‌عالی شهرسازی بررسی می‌شود

تهیه سند و تغییر فرآیند تصویب معماری ایستگاه‌ها، دو گام اساسی خط دو و سه مترو خواهد بود

دسترسی آزاد محققان و پژوهشگران به منابع علمی حوزه های معماری و شهرسازی فراهم می شود/ارسال هفت کتاب پژوهشی معماری و طراحی شهری به تمامی دانشگاه های کشور

تداوم «تراکم‌فروشی متخلفانه» در برخی مناطق شهرداری/ صدور غیرقانونی پروانه ساخت‌وساز برای 7 هزار هکتار از اراضی تهران در دوره مدیریت قبلی

ضرورت ایجاد سیستم بازچرخانی آب در تهران/عدم هماهنگی میان توسعه شهرسازی و دسترسی به حمل و نقل عمومی در پایتخت

دوره آموزشی طراحی و ساخت مدفن‌های مهندسی برای پسماندهای شهری، بهداشتی و صنعتی برگزار می‌شود

دوره آموزشی مدرسه تابستانی مطالعات انتقادی شهری حواشی مسئله مسکن

توجه به بازشناسی هویت در معماری ضروری است / شهر شیراز دارای ارزش تاریخی و معماری خاصی است

اعتراض هنرمندان پیشکسوت به توقف پروژه شهرک تندیسان / تقدیر از 4 هنرمند پیشکسوت فعال در مرکز تجارت جهانی

بازدید رئیس شورای شهر از کمیسیون ملی یونسکو در ایران/ شهرداری و شورای شهر تهران با کمیسیون ملی یونسکو همکاری می‌کنند

برگزاری نشست تخصصی بازتعریف هویت شهری/ لزوم توجه بر خرده فرهنگ‌های محله‌ای

بلندمرتبه سازی در مازندران ضروری است!

شهر را به کارگاه ساختمانی تبدیل نکنیم/ لزوم تدبیر در رابطه با طرح فاضلاب

100 هزار خانه در بافت فرسوده ساخته می شود

سازمان مالیاتی: وزارت راه و شهرسازی مانع دریافت مالیات از خانه‌های خالی است!

افشاگری عباس آخوندی از دهه 70 !