آخرین مطالب

قصر آلکازار سویل، تلفیقی زیبا از معماری اسلامی و اروپایی! معماری برتر - گردشگری

قصر آلکازار سویل، تلفیقی زیبا از معماری اسلامی و اروپایی!

  بزرگنمایی:

شهر نیوز ایران - 

قصر آلکازار سویل (Royal Alcázar of Seville) که به قصر سویل نیز معروف است، به عنوان یکی از بناهای تاریخی و دیدنی در شهر سویل شناخته می شود و آوازه ای جهانی دارد. کاخ سلطنتی آلکازار، قصری منسوب به مردم شمال آفریقا است. در قصر آلکازار سویل سبک ‌های مختلف معماری همچون گوتیک (Gothic architecture)، باروک (Baroque) و مدجر (Mudéjar) به نمایش گذاشته می شود. قلعه‌ ی آلکازار سویل همان در واقع قلعه ‌ای بود که اولین خلیفه‌ ی اندلس آن را در قرن 10 میلادی بنا کرد.

البته این قلعه در زمانی که ساخته شد دقیقا به این شکل و صورت نبود و در طول تاریخ، تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته است. جالبی این قضیه این است که قلعه ای که امروزه شما آن را به عنوان قصر آلکازار سویل ممکن است از آن بازدید کنید و یا حتی عکس ها و فیلم هایش را ببینید، در زمان ساخت اصلا این شکلی نبوده و در طول تاریخ بارها تغییر کرده است و حتی ساخت بنایی که امروزه وجود دارد، به قرن 14 میلادی باز می ‌گردد.

قصر آلکازار سویل، تلفیقی زیبا از معماری اسلامی و اروپایی!

در طراحی و ساخت این قصر مجلل از سبک‌ های معماری مختلفی استفاده شده که همانطور که گفتیم، گوتیک و باروک سرشناس ترین آن ها هستند اما در بنای این ساختمان می توان نقشی از طراحی اسلامی و رنسانس را نیز در این قصر مشاهده کرد.

اما به هر حال این قصر هر چه که هست آن را، بهترین نمونه سبک مدجر در سراسر کشور اسپانیا به شمار می ‌آورند. در این جا نیاز است تا کمی با مدجر و ریشه ی این کلمه آشنا شوید. مدجر ها، از مسلمانان مراکشی تبار اسپانیایی هستند که پس از یورش مسیحیان به اندلس آنجا را ترک نکرده و تحت سلطه ی آنان به زندگی خویش در اسپانیا ادامه دادند. برخلاف موریسکوها که روش خود را تغییر دادند، مدجر ها تا به آخر بر راه و روش خود مانده بودند.

حال مدجر در عین حال اشاره ای به سبکی از معماری و تزئینات ایبریایی به کار می ‌رود که در سده‌ های 12 تا 16 میلادی رواج داشت و اشکال هندسی آن کاملا از ذوق و فنون مراکشی های مدجر تأثیر گرفته بود. سبک مدجر، ترکیبی از عناصر اسلامی و مسیحیت به حساب می ‌آید و نتیجه ی کار، ساختمانی است که فقط می‌ توان آن را در اسپانیا و بخش ‌های محدودی از کشور پرتغال مشاهده کرد.

قصر

مدجران همانند مستعبران دیگر چون دو زبان عربی و اسپانیولی فرا گرفته بودند، در انتقال دانش و میراث اسلامی به مسیحیان کمک کردند. البته، چون مدجران که به آنان مدجن هم نیز گفته می شود، جایگاه اجتماعی مناسبی نداشتند از بُعد فرهنگی کمتر از مستعرِبان بر جامعه ی اسپانیایی تأثیر گذاشتند. در این دوره رهبران و بزرگان مسیحی در اسپانیا، رویکرد مثبتی به علوم اسلامی داشتند و این توجه ویژه به ویژه از سده ی 5 تا 11 میلادی به بعد اقدام های گسترده ‌ای را به منظور ترجمه و توسعه ی این علوم انجام دادند. یه قصر آلکازار سویل باز می گردیم. این بنای با شکوه در مرکز شهر سویل واقع شده است و در ابتدا قلعه ‌ای رومی بوده است. این قصر زمانی تغییر کاربر داد که اعراب، شهر سویل را در سال 712 میلادی فتح و این قلعه را به قصر تبدیل کردند. الحاقات و بازسازی‌ های این قصر تا قرن 19 میلادی ادامه داشتند و مجموعه ‌ای که امروزه در بازدیدها شاهد آن هستید، همه متعلق به قرن اخیر هستند.

قصر آلکازار سویل

وقتی فردیناند سوم کاستیل، کنترل شهر را در سال 1248 میلادی از مهاجمان پس گرفت و قصر آلکازار سویل به قصر سلطنتی تبدیل شد و بعدها پسر او، کاخ گوتیک را به این مکان اضافه و بعد از او پادشاه پیتر یکم در سال 1364 میلادی، کاخ مدجر را به آن اضافه کرد که شکوهمندترین ساختمان آلکازار محسوب می‌ شود. قصر سویل از همان ابتدا بسیار زیبا بود و بیشتر پادشاهان این قرن، آن را به عنوان محل زندگی خود انتخاب می ‌کردند.

از این تاریخ به بعد، بخش ‌های مختلفی به ساختمان اصلی این قصر اضافه شد و بعد از خرابی ‌هایی که زلزله ‌ی لیسبون در سال 1755 میلادی به بار آورد، آلکازار را نیز بازسازی کردند. پادشاهان کشور اسپانیا به مناسبت ‌های گوناگونی از این قصر کمک می ‌گرفتند. حتی پادشاه سابق اسپانیا یعنی خوآن کارلوس اول، مهمانی و شام عروسی دختر بزرگش را در قصر آلکازار سویل برگزار کرد. این بنا، قدیمی ‌ترین قصر سلطنتی در اروپا است که هنوز هم از آن استفاده می ‌شود و در سال 1987 میلادی به همراه کلیسای جامع سویل (Seville Cathedral) در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. و اما واژه ی خوش آوای آلکازار به چه معنا است؟

قصر آلکازار سویل | Royal Alcázar of Seville

آلکازار، کلمه‌ ای اسپانیایی است و آن را با قلعه‌ ی مستحکم مترادف می ‌دانند. ظاهراً این واژه از القصر در عربی گرفته شده که به معنی قلعه یا همان قصر می ‌باشد. امروزه هنوز هم در بسیاری از شهرهای این کشور هرگاه می ‌خواهند به کاخ ‌های قدیمی اسلامی یا قصرهای سلطنتی مربوط به دوره‌ ی حمله‌ ی قوم مورها به اسپانیا اشاره کنند و از کلمه‌ ی آلکازار کمک می‌ گیرند. ورودی قصر سویل یا همان آلکازار لکازاررا با نام دروازه‌ ی شیر (Puerta del León) می ‌شناسند و اگر به کاشی ‌کاری ‌های بالای طاق آن نگاه کنید، دلیل آن را متوجه می ‌شوید.

بعد از وارد شدن، سالن دادگستری (Sala de Justicia) را در سمت چپ خواهید دید که به دوران قصر اسلامی آن تعلق دارد و وزرای خلیفه در این مکان دور هم جمع می ‌شدند. کمی جلوتر در سمت راست، سرای تجارت (Casa de Contratación) قرار گرفته که ایزابلای یکم آن را در سال 1503 بنا کرد تا به تجارت با بخش‌ های جدیدی مانند قاره ی آمریکا بهبود ببخشد. بخشی که ایزابلای یکم و همسرش در آن با کریستف کلمب ملاقات کردند، بعدها به کلیسا تبدیل شد و امروزه می ‌توانید از آن بازدید کنید. این کاخ محل تولد دختر شاه فیلیپ پنجم و الیزابت فرانس یعنی ماریا آنتونیتا نیز می باشد.

قصر آلکازار

در این کاخ عهدنامه ی آتش بس جنگ میان انگلیس و اسپانیا امضا گردیده که به عهدنامه و پیمان سویل منصوب می باشد. این کاخ، 3 قسمت را در بر می ‌گیرد: اتاق گوتیک، کلیسا و اتاق تابلوهای فرش. 2 مورد اول در این قصر، کاشی‌ کاری ‌های زیبایی را شامل می‌ شوند و اتاق تابلوهای فرش آن را بعد از زلزله به طور کامل از نو بازسازی کردند اما، فرش ‌های آن متعلق به قرن 16 میلادی هستند. یکی از جالب ‌ترین بخش‌ های این قصر، سالن سفیران (Salon de los Embajadores) است که با گنبد، کاشی ‌کاری ‌ها و مجسمه ‌های چوبی زیبایش شناخته می‌ شود و نمونه‌ ی زیبایی از طاق نعل اسبی را به نمایش می ‌گذارد. قصر سویل، چندین باغ تماشایی دارد که از ترکیب سبک ‌های باغبانی فرانسوی، رنسانس و عربی برای طراحی آن‌ ها کمک گرفته ‌اند.

اولین باغ این مکان، باغ برکه (Garden of the Pond) نام دارد و مشخص ‌ترین ویژگی آن، مجسمه ‌ی کوچک پیام ‌رسان خدایان، یعنی مرکوری می ‌باشد. با توجه به وسعت قصر آلکازار سویل و بخش ‌های جالب آن، شاید نتوانید به تنهایی از تمام قسمت‌ ها بازدید کنید و از نکات تاریخی آن مطلع شوید. بنابراین بهتر است از تورهای راهنمای آن استفاده کنید.

در حالت عادی، حدود 2 ساعت و نیم طول می ‌کشد تا همه‌ ی بخش ‌ها را ببینید اما، اجباری در کار نیست و می ‌توانید تمام طول روز را در این قصر سلطنتی گشت بزنید. طبقات بالایی آلکازار اقامتگاه خاندان سلطنتی سویل هستند. با این حساب اینجا از قدیمی ‌ترین کاخ‌ های سلطنتی اروپا به شمار می ‌رود که هنوز هم از آن استفاده می ‌شود.

واقعیت هایی درباره ی قصر آلکازار

  • از این قصر برای فیلم ‌برداری فیلم‌ های گوناگونی همچون پنجمین فصل بازی تاج و تخت استفاده شده است.
  • این قلعه در ابتدا تنها به عنوان یک سنگر ساخته شده بود.
  • قلعه ی آلکازار سویل متناسب با افسانه ‌های اروپایی بوده و الهام گرفته از قلعه‌ ی سیندرلا در والت دیزنی است.
  • قلعه ‌ی سویا یا همان آلکازار بر روی یک تپه واقع شده و به بازدید کنندگان اجازه می ‌دهد تا حسی شبیه به کشتی ‌رانی را در حین بازدید از آن داشته باشند.
  • پادشاهانی که در این قلعه زندگی می ‌کردند شامل ایزابلا اول است که در سال 1474 در این مکان تاجگذاری کرده است.
  • یادتان باشد که تعداد سرویس ‌های بهداشتی در این قصر کم است و بنابراین باید حواس خود را حسابی در خورد و خوراکتان جمع نمایید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

یادبودهای 27 مردادماه ...

زیباترین فرودگاه های جهان را بشناسید

معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست

جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

نقطه تلاقی گرافیک و معماری کجاست؟

برگزاری کارگاه ساختمان داستان در پلتفرم 28 / مروری بر داستان ساختمان از طرح تا اجرا

شهرداری‌ها چهار برابر نیاز نیرو دارند

شرط مدیریت شهری تهران برای بارگذاری در پادگان 06

مطالعات ساختار شبکه معابر پیشنهادی طرح جامع همدان مردود است!

برنامه‌ریزی شهری «بیوفیلیک» پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها

شهرک باستی هیلز خارج از محدوده شهر لواسان است

یادبودهای 26 مردادماه ...

پاویون پلاستیکی در جشن معماری مکزیک

باید اصفهان را به عنوان یک ثروت ملی دید

بازبینی دوره ای از جرثقیل‌های برجی پایتخت

آغاز عملیات ایمن سازی گود مجاور برج میلاد از اول شهریور

با خانه طباطبایی‌ها کاشان بیشتر آشنا شوید

معمار و معماری دو غایب اصلی جامعه ایران !

محضری به سبک کلیسا در مشهد !!

اکثر معماری معروف جهان ترجمه معماری اصفهان است

مراسم بزرگداشت زنده‌یاد باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی برگزار می‌شود

طرح جالب لندن برای بازسازی راه آهن متروکه!

دانشگاه‌ها پیشرفت خوبی در زمینه معماری نداشته‌اند!

یادبودهای 25 مردادماه ...

بناهای تاریخی صرفاً در ظاهر مرمت می‌شوند / نقطه‌های حادثه خیر در عمق بناهای تاریخی کور مانده‌اند

طراحی خارق‌العاده گروه معماری زاها حدید در دبی/ القای حس مجسمه در هتل ملیا

فارغ‌التحصیلانی بیگانه با بازار کار / روایت دانشجویان معماری از مشکلات آموزش

آسیب‌شناسی خانه‌های مسکونی مبتنی بر معماری مزاج محور / بررسی نسبت معماری و طبیعیات کهن

سکان تهران در اختیار خواص؟ !

شهرسازی در ایران از دریچه حق به شهر

کارفرمایان باید به معماران اعتماد کنند

کارفرمایان باید به معماران اعتماد کنند

توسعه حمل و نقل ریلی در اولویت برنامه‌های شرکت عمران شهرهای جدید است

آخرین جزئیات از تسهیلات خرید مسکن/ شهرک سازی در حریم شهرها برای افزایش قدرت خرید مردم است

3خطر مهم که بیخ گوش تهران است!

نمی‌توانیم نامعادله قیمت تمام‌شده مسکن با جیب‌خالی مردم را حل کنیم

یادبودهای 24 مردادماه ...

ابلاغ قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی

مصوبه‌ نهایی شورایعالی شهرسازی و معماری درباره‌ی خانه باغ‌ها

عوارض می‌گیریم تا شهر را به یغما نبرند !

اعتراض دانشگاه تهران به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری / شهر دانش متوقف نخواهد شد

10 نکته کلیدی برای ایجاد یک برنامه شهری بزرگ

تصویب ضابطه بلندمرتبه‌سازی تهران بر مبنای طرح تفصیلی/ بررسی پرونده‌ بلندمرتبه‌ها، به صورت سلیقه‌ای

توسعه اجتماعی را در شهرهای جدید دنبال می‌کنیم/ "سرزندگی" عمده مساله شهرهای جدید در حوزه اجتماعی است

طرح جامع مسجد سلیمان تا دو ماه آینده تهیه و به شورای‌عالی شهرسازی می‌آید

یادبودهای 23 مردادماه ...

ضوابط و معیارهای طراحی معماری و طراحی داخلی ساختمان های قضایی منتشر شد

شهرسازى در ایران باستان ...

بازآفرینی شهری؛ طرحی که کماکان درجا می‌زند/ 185 هزار حاشیه‌نشین لرستانی کماکان چشم‌انتظار وعده‌ها

کرج به شهر دوستدار کودک تبدیل می شود