آخرین مطالب

هویت معماری

معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست

سعید خاقانی مدرس دانشگاه گفت: هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست بلکه به معنای احاطه یک جامعه بر جهان خود و توانایی در ساخت آن بر اساس احتیاجات و آرزوهای خود است.

دانشگاه‌ها پیشرفت خوبی در زمینه معماری نداشته‌اند!

فرماندار تهران با بیان اینکه دانشگاه ها و دانشجویان در یکصد سال اخیر نتوانسته‌اند در مباحث میراث فرهنگی و معماری به‌خوبی رشد کنند گفت: در این زمینه نیاز است تا با تلاش و به روزرسانی مشکلات را احصا و رفع کنیم.

هویت شهرسازی غرب اصفهان جان می‌گیرد

مدیر منطقه ۹ شهرداری اصفهان گفت: هویت شهرسازی غرب اصفهان با بازنده‌سازی مادی رهنان و نماد اصفهان با کاشی شکسته در مجاورت بنای تاریخی آتشگاه در این منطقه جانی دوباره می‌گیرد.

جامعه در نقد شهر و معماری الکن شده است / جای خالی اندیشه در معماری امروز پررنگ است / روایت کامیار صلواتی از جایگاه رسانه و نقد در عرصه معماری

پژوهشگر و نویسنده عرصه معماری معتقد است که بی‌توجهی به اهمیت اندیشه‌ورزی در عرصه معماری سبب شده که مردم نتوانند به درستی با فضا ارتباط برقرار کنند و الکن باشند.

معمارانی که مسافرکشی می‌کنند / گزارشی بر عدم توازن ورودی‌های دانشگاه با نیاز جامعه

به طور حتم معماری از جمله رشته‌های برجسته‌ای است که طی دهه اخیر بسیار مورد استقبال جوانان قرار گرفته است اما مسئله این است که چقدر میزان جذب دانشگاه‌ها و تعداد فارغ‌التحصیلان با نیاز جامعه به لحاظ کمی و کیفی همخوانی دارد.

نباید معماری به چاه بازی‌های نوستالوژیک بغلتد / معماران هنوز عاشق بتن هستند / روایت مسعود تقوی از بحران محیط زیست و تأثیرات معماری

مسعود تقوی معتقد است که ساخت‌وسازهای بی‌رویه عنصر مهمی در آسیب زدن به محیط زیست است و معماران در این راستا می‌توانند تأثیرگذار باشند.

پرورش منتقد در معماری عقیم مانده / اقتصاد رسانه‌های معماری سردرگم است / روایت حسین ذبیح از مشکلات رسانه‌های معماری در ایران

حسین ذبیح معتقد است که جایگاه منتقد معماری هنوز در ایران به درستی تعریف نشده است به همین خاطر رسانه‌های این عرصه نتوانسته‌اند، ارتباط مناسبی را با مردم و معماران شکل دهند.

از آرام‌سازی خیابان انقلاب تا معماری ایرانی برج آزادی

«معضل سلیقه در معماری و دلایل از بین رفتن معماری ایرانی در سال‌های اخیر بحث گسترده‌ای است. هویتی که معماری ایران در حال حاضر به خود گرفته، هویتی غریبه است. مانند تمام بناهای سنگی رومنی که در شمال شهر دیده می‌شود و این روزها در بناهای جنوب تهران نیز تأثیرگذار بوده است؛ البته این معضل تنها مختص به تهران نیست و در شهرستان‌ها هم دیده می‌شود؛ به گونه‌ای که وقتی در کاشان به سمت باغ فین می‌روید تأثیر مخرب این سبک معماری را می‌بینید.»

موضوع ستاره‌های معماری ما دیده شدن در خارج‌ از مرزها است / برخی معماران فرمالیست نخوانده، فرمالیستی عمل می‌کنند!

کاوه بذرافکن معتقد است که موضوع بسیاری از ستاره‌های معماری امروز کشور مدیوم ایران نیست و صرفاً تلاش‌ها برای بهتر دیده شدن در خارج از مرزهاست.

بستری برای حضور معماران جوان نیست / روایت امیرحسین حاجی‌زاده از سرخوردگی معماران نسل جوان !

حاجی‌زاده معتقد است که در فضای کنونی ایران بستری برای حضور و معرفی استعدادهای معماران جوان به جز فضای مجازی و پروژه‌های شخصی نیست و این امر موجب سرخوردگی این نسل شده است.

معماری شهری نباید هویت انسان‌ها را مخدوش کند

بیشترین آسیبی که در فضاها فرهنگی، مدنی و طراحی اندیشه در فضای کشورمان صورت گرفته، به دلیل دگرگونی طریق اندیشیدن و جاگزینی منطق بر عرفان بوده است.

آشفتگی بصری و لزوم تدوین ضوابط در نماهای شهری

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: تدوین ضوابط جامع و کامل در مورد نمای شهری باید با تغییر اساسی در ضوابط و مقررات و با انجام مطالعات بر ساخت و سازهای فعلی با رویکرد آسیب‌شناسی معضلات کیفی نماهای شهری در همه ابعاد، انجام شود.

معماری امروز زبان مشترک ندارد / معماری گذشته بهترین پاسخ را به شرایط اقلیمی داده است / روایت علی کیافر از معضلات شهرسازی و معماری در ایران

علی کیافر معتقد است که یکی از عمده‌ترین مشکلات معماری و شهرسازی امروز ایران، نبود زبان مشترک و آگاهی از مفاهیم بنیادین است.

معماری امروز به منفعت و قدرت گره خورده است / معماری معاصر ایران تمایلات و تحرکات جالبی داشته است

محمد محمدزاده معتقد است که معماری و شهرسازی امروز ایران دوران افول خود را در تاریخ کنونی از سر می‌گذراند زیرا اساسا اندیشه و کند و کاو عمیقی در این بخش به وجود نمی‌آید.

ادبیات عنصر مهمی در ایجاد علاقه‌مندی به فضاست / پیوند ادبیات و معماری بدیهی است

ترانه یلدا، ادبیات را عنصر مهمی در ایجاد علاقه‌مندی شهروندان به فضاهای شهری دانست و در این باره گفت: ادبیات می‌تواند با الگو قرار دادن فضا و افراد حس علاقه‌مندی به فضا را ایجاد کند.

دوران قهرمانی در معماری گذشته است / شهرسازی بر معماری اولویت دارد / رنج من گوشه‌نشینی پیشکسوتان معماری است / روایت رئیس انجمن مفاخر معماری ایران از جای خالی‌های معماری امروز

علیرضا قهاری اعتقاد دارد که دوران قهرمان‌پروری در معماری گذشته است و باید به بدنه شهرسازی بیش از معماری توجه کرد.

ضرورت توجه به مفهوم هویت در معماری و شهرسازی

شهر مکانی ارزشمند محسوب می‌شود، امکانی که از گذشته دور برای کنار هم قرارگرفتن انسان‌ها و انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی فراهم شد و گسترش یافت و هویت پیدا کرد.

معماری امروز دچار یک بحران هویتی است / نگاه جامعه معماری به گذشته صرفاً یک حس نوستالوژیک است / قضاوت در جامعه معماری ایران یک امر اخلاقی است نه حرفه‌ای

شهرام گل امینی معتقد است که معماران جوان ایرانی نگاهی تاریخی به گذشته ندارند و شاید به همین خاطر آن‌ها تاریخ را متوقف شده، می‌بینند.

در اهمیت معماری

بارها گفته ایم و نوشــته‌ایم که باید به طبیعت برگشت، اما شهر مدرن چقدر به ما اجازه بازگشت به طبیعت می دهد؟ واقعیت این است که در همین بهار دل‌گشــا کمتر کسی از ما فرصت میکند در طبیعت بچرخد، همه ما درگیر زندگی شــهری هستیم و در مســیر مترو یا آویزان از میله‌های اتوبوس در حال پیر شــدن هستیم.

مشکلات شهرسازی در ایران از عدم نظارت بر ساخت بنا ناشی می‌شود / کپی از معماری گذشته عقب‌گردی غیرقابل توجیه است!

داریوش بوربور مشکلات در ساخت‌وسازهای ایران را ناشی از عدم نظارت بر ساخت دانست و در این باره گفت: در بسیاری از مواقع شرکت‌های کوچک‌تر، بسازوبفروش‌ها و ساختمان‌هایی که در مناطقی دور از تکنولوژی هستند، استانداردهای لازم را در ساخت لحاظ نمی‌کنند و همین امر نیز خساراتی را در هنگام زلزله ایجاد می‌کند.

معماری امروز ایران دچار بیماری نمایش است / فرم‌گرایی در ایران عمقی ندارد و محدود به پوسته و نما شده است !

اعرابی معتقد است که برخلاف آنچه که توجه به فرم خوانده می‌شود ، بخش عمده معماری امروز ما توجه به هیچ چیزی ندارد و بستری برای پردازش صحیح فرم در آن فراهم نشده است.

خلاقیت از دل جامعه برمی‌آید / آگاهی گام نخست در دستیابی به هویت در معماری است / روایت حسین سپهری از همکاری معماری با سایر حوزه‌های تخصصی

حسین سپهری معتقد است که در دنیای امروز امکان مرزبندی بین رشته‌های تخصصی وجود ندارد و اساساً برای هر اقدامی نیازمند فعالیت بین رشته‌ای و کار گروهی هستیم.

نقش بی بدیل معماری شهری بر افزایش نشاط جامعه

مقوله هنر و معماری در فضای تهران به عنوان یک کلانشهر، نقش بسزایی در افزایش شور و نشاط جامعه ایفا می کند و این مهم توجه به طراحی فضاهای شهری را با تمرکز بر فرآیندهای دانش بنیان در توسعه نشان می دهد که دربردارنده مطالعات درست، روش شناسی صحیح و ساختارهای مدیریتی اصلاح شده است.

مدرسه‌هایی که در اصفهان متفاوت ساخته شده‌اند

پژوهشگران فضا، معماری و شهرسازی باور دارند انسان نه تنها بر محیط اطراف خود تأثیر می‌گذارد، بلکه از محیط تأثیر می‌پذیرد و ارتباط میان انسان و محیط، دو سویه است.

نبود معماری درست روح جامعه و شهر را آلوده کرده است / در معماری تنها پوسته ظاهری را تغییر داده‌ایم / هویت آفریدنی است نه یافتنی / روایت کورش حاجی‌زاده از معماری بومی‌ ایران

کورش حاجی زاده معتقد است؛ ما در ایران جامعه مدرنی نداریم و تنها پوسته شهر و معماری به سمت تغییر سوق یافته است، در حالی‌که این تغییر هیچ سنخیتی با نوع نگاه ما ندارد.

لزوم توجه به ارتقاء کیفیت فضای زندگی با معماری خوب

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران بر توجه به کیفیت فضای زندگی و معماری خوب و متناسب با فرهنگ ایرانی- اسلامی و مقابله جدی با تسلط کمیت در ساخت فضاهای زندگی تأکید کرد.

شلاقی به نام اقتصاد بر سر معماری / روایت زخم‌‎های باز معماری امروز ایران

غم نان و مشکلات موجود در جامعه، همان عنصری است که معماران را وادار می‌‎کند، با وجود سلطه عمیق و گسترده اقتصاد بر این عرصه، پروژه‌ها را بپذیرند و در این وانفسا فعالیت کنند.

آخرین اخبار

یادبودهای 27 مردادماه ...

زیباترین فرودگاه های جهان را بشناسید

معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست

جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

نقطه تلاقی گرافیک و معماری کجاست؟

برگزاری کارگاه ساختمان داستان در پلتفرم 28 / مروری بر داستان ساختمان از طرح تا اجرا

شهرداری‌ها چهار برابر نیاز نیرو دارند

شرط مدیریت شهری تهران برای بارگذاری در پادگان 06

مطالعات ساختار شبکه معابر پیشنهادی طرح جامع همدان مردود است!

برنامه‌ریزی شهری «بیوفیلیک» پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها

شهرک باستی هیلز خارج از محدوده شهر لواسان است

یادبودهای 26 مردادماه ...

پاویون پلاستیکی در جشن معماری مکزیک

باید اصفهان را به عنوان یک ثروت ملی دید

بازبینی دوره ای از جرثقیل‌های برجی پایتخت

آغاز عملیات ایمن سازی گود مجاور برج میلاد از اول شهریور

با خانه طباطبایی‌ها کاشان بیشتر آشنا شوید

معمار و معماری دو غایب اصلی جامعه ایران !

محضری به سبک کلیسا در مشهد !!

اکثر معماری معروف جهان ترجمه معماری اصفهان است

مراسم بزرگداشت زنده‌یاد باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی برگزار می‌شود

طرح جالب لندن برای بازسازی راه آهن متروکه!

دانشگاه‌ها پیشرفت خوبی در زمینه معماری نداشته‌اند!

یادبودهای 25 مردادماه ...

بناهای تاریخی صرفاً در ظاهر مرمت می‌شوند / نقطه‌های حادثه خیر در عمق بناهای تاریخی کور مانده‌اند

طراحی خارق‌العاده گروه معماری زاها حدید در دبی/ القای حس مجسمه در هتل ملیا

فارغ‌التحصیلانی بیگانه با بازار کار / روایت دانشجویان معماری از مشکلات آموزش

آسیب‌شناسی خانه‌های مسکونی مبتنی بر معماری مزاج محور / بررسی نسبت معماری و طبیعیات کهن

سکان تهران در اختیار خواص؟ !

شهرسازی در ایران از دریچه حق به شهر