آخرین مطالب

شهرسازی

شرط مدیریت شهری تهران برای بارگذاری در پادگان ۰۶

تهران (پانا) - رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از کاهش بارگذاری در پادگان ۰۶ خبر داد و گفت شرط ما این است که بارگذاری در این محل مبتنی بر حمل و نقل عمومی باشد.

برنامه‌ریزی شهری «بیوفیلیک» پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان با بیان اینکه برنامه‌ریزی شهری بیوفیلیک پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها است، گفت: در شهرهای بیوفیلیک شهروندان به طور فعال از طبیعت اطراف خود لذت می‌برند و به تماشای طبیعت می‌پردازند.

طرح جالب لندن برای بازسازی راه آهن متروکه!

یک شرکت معماری آلمانی با پیروزی در رقابت‌ برای احیای مجدد پل راه‌آهن متروکه لندن، این مکان بدون استفاده را به استخرهایی برای شنا و پرورش آبزیان تبدیل می‌کند.

توسعه حمل و نقل ریلی در اولویت برنامه‌های شرکت عمران شهرهای جدید است

معاون وزیر راه و شهرسازی تسهیل دسترسی و ایجاد حمل و نقل مناسب را نکته ضروری در تحقق اهداف شهرهای جدید دانست و گفت: متأسفانه سیاست ایجاد شهرهای جدید در ابتدا با بی توجهی به این نکته آغاز شد ولی امروز و در مقطع کنونی توسعه حمل و نقل به ویژه از نوع ریلی بین شهر جدید و شهر مادر در اولویت اقدامات وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

مصوبه‌ نهایی شورایعالی شهرسازی و معماری درباره‌ی خانه باغ‌ها

در این گزارش جزییات مصوبه‌ خانه‌ باغ‌ها را که به تازگی از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ابلاغ شده، مرور خواهیم کرد. طرح جایگزین خانه باغ برای جلوگیری از خسارات طرح پیشین برج باغ‌ها ارائه و تصویب شده است.

اعتراض دانشگاه تهران به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری / شهر دانش متوقف نخواهد شد

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در نشست خبری که امروز برگزار شد با اشاره به توسعه دانشگاه تهران به عنوان شهر دانش گفت: این پروژه در حال انجام است و ساختمان‌هایی را در اطراف دانشگاه به پارک‌های علم و فناوری اختصاص دادیم.

۱۰ نکته کلیدی برای ایجاد یک برنامه شهری بزرگ

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: یکی از جالب­‌ترین و پیچیده­‌ترین چالش‌­های یک برنامه‌­ریز شهری می‌­تواند ایجاد یک برنامه گسترده شهری جدید به ویژه برای یک شهرداری آینده نگر باشد.

تصویب ضابطه بلندمرتبه‌سازی تهران بر مبنای طرح تفصیلی/ بررسی پرونده‌ بلندمرتبه‌ها، به صورت سلیقه‌ای

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: در دوره گذشته پرونده‌‌های مربوط به ساختمان‌های بلندمرتبه به صورت سلیقه‌ای در کمیسیون ماده۵ مورد بررسی قرار می‌گرفته است.

طرح جامع مسجد سلیمان تا دو ماه آینده تهیه و به شورای‌عالی شهرسازی می‌آید

فرزانه صادق‌مالواجرد از آمادگی وزارت راه و شهرسازی برای بررسی و تصویب طرح جامع مسجد سلیمان در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران خبر داد و گفت: نبود طرح جامع و تفصیلی که چندین سال است وجود دارد و مشکلات عدیده ای را برای مسجدسلیمان ایجاد کرده است در دو ماه آینده برطرف خواهد شد.

شهرسازى در ایران باستان ...

پیش از آمدن آریایها به ایران (مادوپارس) دو تمدن فرهنگ بزرگ در این سرزمین با نامهای اوراتور در شمال غرب و تمدن ایلام در جنوب غرب ایران وجود داشته است و مرز و بوم ایران دارای دوران تاریخی بسیار طولانی در حدود پنج هزار سال پیش به طور مداوم تاکنون ادامه داشته است. دورانهایی که اروپا نخستین دوران نوسنگی را می‌گذرانیده است.

بازآفرینی شهری؛ طرحی که کماکان درجا می‌زند/ ۱۸۵ هزار حاشیه‌نشین لرستانی کماکان چشم‌انتظار وعده‌ها

بر اساس آمار حدود ۱۸۵ هزار نفر از جمعیت شهری در لرستان در ۳۸ محله‌ حاشیه‌نشین زندگی می‌کنند و این در حالی است که تا کنون اقدامی جدی برای رفع مشکلات آنها و فراهم آوردن نیازهای اولیه شهروندی برای آنها صورت نگرفته و دولت نتوانسته در عمل اقدامی اساسی در این زمینه انجام دهد.

کرج به شهر دوستدار کودک تبدیل می شود

معاون شهرسازی و معماری شهرداری کرج با بیان اینکه شهرهای دوستدار کودک برای مناسب سازی و مطلوب سازی بستر کالبدی، اجتماعی و فرهنگیِ سکونتگاه‌ها به ویژه شهرها تلاش می کنند، گفت: کرج نیز به شهر دوستدار کودک تبدیل می شود.

طرح تفصیلی شهر میناب آغاز شد

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان از آغاز بررسی بازنگری طرح تفصیلی شهر میناب خبر داد.

یک شهرک اقماری در اطراف مشهد ساخته خواهد شد !

مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان خراسان رضوی گفت: استاندار خراسان رضوی تاکید ویژه و فوری بر ساخت شهرک های اقماری برای شهر های پر جمعیت دارند، از این رو مکان یابی برای ساخت یک شهرک اقماری برای شهر مقدس مشهد شروع شده است.

شهرسازی ما حس حقارت را به شهروندان تحمیل می‌کند / فضاهای عمومی رکن اصلی در توسعه شهری هستند / روایت ستاره عروجی از مشکلات شهرسازی در ایران

ستاره عروجی معتقد است که برای فضای بازی بچه‌ها و حفظ طراوت شهر، پارک محلات در شهرها و کلان‌شهرها نادیده گرفته شده است.

دوری از نگاه شعاری در ارزیابی بخش های مختلف بودجه ۹۹ / مدیریت یکپارچه دارایی‌های حوزه راه و شهرسازی طبق تأکید مقام عالی وزارت ضروری است

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ستاد بودجه وزارت راه و شهرسازی از روزهای ابتدایی تیرماه، کارش را شروع کرده و قرار است فردا آخرین جلسه مقدماتی بررسی بودجه برگزار و از روز سه‌شنبه کارهای نهایی و تغییرات متأثر از بخشنامه بودجه سال ۹۹ در نهایت در آن اعمال شود.

لایحه حفاظت از حریم پایتخت توسط دبیران کمیته فنی ۴ و ۵ شورا تهیه شود/بررسی راهکارهای کوتاه‌مدت برون‌رفت از مشکلات ساخت‌وسازهای غیرقانونی در حریم تهران

فرزانه صادق‌مالواجرد در نامه‌ای به دبیران کمیته‌های فنی ۴ و ۵ شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، مصوبه شورا را در خصوص مدیریت حریم کلانشهر پایتخت با تاکید بر بررسی مجدد آن و ارایه راهکارهای کوتاه‌مدت جهت برون‌رفت از مشکلات ساخت‌و‌سازهای غیرقانونی در حریم تهران، ابلاغ کرد.

نهاد «طرح جامع» به کمک شهر می‌آید !

محمدصالح شکوهی بیدهندی، دبیر پانل در طرح مساله این نشست و سابقه نهاد گفت: نهاد طرح جامع دو مرحله داشت؛ مرحله اول زمانی بود که مسوولیت تهیه طرح جامع را برعهده داشت. طرح جامع تهران در مصوبه‌های خود در شورای عالی شهرسازی، دایمی‌شدن این نهاد را تحت عنوان «نهاد دایمی مطالعات و تهیه طرح‌های توسعه شهری» ذکر کرده بود.

نقشه جامع برنامه‌های توسعه‌ای استان هرمزگان تدوین می‌شود /بهسازی و نوسازی بافت فرسوده هرمزگان سرعت می‌گیرد

محمد اسلامی با بیان اینکه نقشه جامع برنامه توسعه استان هرمزگان که بخشی از آن در قالب طرح مکران و بخشی دیگر در قالب طرح فرامنطقه‌ای است، تدوین می شود، گفت: شهرک صنعتی در جاسک و کوه مبارک در مساحت ۲۰۰۰ هکتاری عملیاتی و اجرایی می‌شود.

طرح امکان سنجی انتقال مرکز سیاسی و اداری از تهران بررسی شد

نخستین نشست تخصصی طرح"امکان سنجی انتقال مرکز سیاسی و اداری از تهران" با حضور رییس کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، رؤسا و دبیران کمیته‌های تخصصی مربوطه، رییس و کارشناسان علمی مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری از سوی کمیته آمایش، مسکن و شهرسازی برگزار شد.

پاسخ معاون شهردار به نارضایتی مردم در حوزه شهرسازی/ اصفهان و شیراز در برخی فرایندهای ساخت و ساز از تهران جلوترند

نمی‌گویم در حوزه شهرسازی همه چیز خیلی گل و بلبل است، اما اینکه بگوییم نسبت به بقیه خدمات و سرویس‌هایی که شهرداری ارائه می‌دهد، حوزه شهرسازی از همه بدتر است، این مقایسه را قبول ندارم.

چرا منطقه ۲۲ شهر تهران دچار فقر سرانه‌های آموزشی است؟

حدود ۲۲۰۰ هکتار اراضی بالای هزار متر در منطقه ۲۲ وجود داشته که باید طبق قاعده ۷۰-۳۰ در آنها ساخت وساز صورت می‌گرفت ولی به این امر توجه نشده و همین امر باعث فقر سرانه‌های آموزشی در این منطقه است.

بررسی آیین‌نامه ساماندهی و توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی در دولت

وزارت راه و شهرسازی در اجرای قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، آیین‌نامه اجرایی ساماندهی و توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.

آخرین اخبار

یادبودهای 27 مردادماه ...

زیباترین فرودگاه های جهان را بشناسید

معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست

جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

نقطه تلاقی گرافیک و معماری کجاست؟

برگزاری کارگاه ساختمان داستان در پلتفرم 28 / مروری بر داستان ساختمان از طرح تا اجرا

شهرداری‌ها چهار برابر نیاز نیرو دارند

شرط مدیریت شهری تهران برای بارگذاری در پادگان 06

مطالعات ساختار شبکه معابر پیشنهادی طرح جامع همدان مردود است!

برنامه‌ریزی شهری «بیوفیلیک» پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها

شهرک باستی هیلز خارج از محدوده شهر لواسان است

یادبودهای 26 مردادماه ...

پاویون پلاستیکی در جشن معماری مکزیک

باید اصفهان را به عنوان یک ثروت ملی دید

بازبینی دوره ای از جرثقیل‌های برجی پایتخت

آغاز عملیات ایمن سازی گود مجاور برج میلاد از اول شهریور

با خانه طباطبایی‌ها کاشان بیشتر آشنا شوید

معمار و معماری دو غایب اصلی جامعه ایران !

محضری به سبک کلیسا در مشهد !!

اکثر معماری معروف جهان ترجمه معماری اصفهان است

مراسم بزرگداشت زنده‌یاد باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی برگزار می‌شود

طرح جالب لندن برای بازسازی راه آهن متروکه!

دانشگاه‌ها پیشرفت خوبی در زمینه معماری نداشته‌اند!

یادبودهای 25 مردادماه ...

بناهای تاریخی صرفاً در ظاهر مرمت می‌شوند / نقطه‌های حادثه خیر در عمق بناهای تاریخی کور مانده‌اند

طراحی خارق‌العاده گروه معماری زاها حدید در دبی/ القای حس مجسمه در هتل ملیا

فارغ‌التحصیلانی بیگانه با بازار کار / روایت دانشجویان معماری از مشکلات آموزش

آسیب‌شناسی خانه‌های مسکونی مبتنی بر معماری مزاج محور / بررسی نسبت معماری و طبیعیات کهن

سکان تهران در اختیار خواص؟ !

شهرسازی در ایران از دریچه حق به شهر