آخرین مطالب

موافقت ارتش با خروج پادگان 06 از تهران/ شهرداری، تاوان ریالی پرداخت نمی‌کند ! مدیریت شهری

موافقت ارتش با خروج پادگان 06 از تهران/ شهرداری، تاوان ریالی پرداخت نمی‌کند !

  بزرگنمایی:

معمار شهر - عبدالرضا گلپایگانی (معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران) در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا درباره زمان انتقال پادگان 06 به خارج از شهر تهران گفت: بسیاری از مقدمات سپری شده و به واسطه سابقه‌ای که این موضوع در شورای عالی شهرسازی دارد، در اولین جلسه‌ای که شورای عالی شهرسازی تشکیل خواهد داد،‌ به احتمال خیلی زیاد موضوع مطرح و به تصویب خواهد رسید.

گلپایگانی افزود: این یک موضوع دو طرفه بین شهرداری و ارتش است و نگاه هر دو طرف حفظ منفعت شهر است و مبنا بر این است که بارگذاری خیلی سنگینی که در گذشته قرار بود انجام شود، کم شده تا به حفظ سرمایه شهر کمکی شود. در هر دو طرف این ذهنیت وجود دارد و نگاه‌ها مشترک است. 

معاون شهردار با تأکید بر اینکه باید در مرحله اول به منفعت شهر فکر کنیم، تصریح کرد: ارتش و وزارت دفاع نیز به عنوان مالکان پادگان، انتفاعی را مدنظر دارند، مع‌الوصف این منفعت را می‌بایست به سمت برد-برد پیش ببریم تا ضمن پاسداری از ویژگی‌های طبیعی و تاریخی، به حفظ فضاهای شهری نیز کمک کنیم.

گلپایگانی در ادامه خاطر نشان کرد: پاسداران یک خیابان با تراکم ساختمانی بالاست، ‌این کار بزرگی است و به نتیجه رسیدن آن و حاصل شدن انتفاع ارتش و شهروندان به این سادگی‌ها امکان‌پذیر نیست و یک فرایند زمانبر است. اما با توجه به رویکرد مثبت،‌ نسبت به گذشته سرعت بیشتری داریم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران درباره چگونگی تأمین مابه‌ازای ریالی که باید به ارتش پرداخت شود، اظهار داشت: در آنجا اجازه بارگذاری در 30 درصد صادر می شود که به ارتش تعلق می‌گیرد و می‌تواند به فضاهای مسکونی، ‌اداری، تجاری و گردشگری تبدیل شود و از طرف شهرداری تاوان ریالی پرداخت نمی‌شود. ارتش و وزارت دفاع باید فرایند صدور پروانه را طی کنند و هزینه صدور پروانه به شهرداری پرداخت شود؛‌ معذالک حجم بارگذاری طرح نسبت به مصوبه طرح تفصیلی و توافق گذشته، به یک سوم کاهش یافته است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه نگاه شهرداری کسب درآمد از محل پادگان‌ها نیست درباره خروج سایر پادگان‌ها از تهران نیز اظهار داشت: بحث بر سر خروج هر کدام از پادگان‌ها نیازمند گفت‌و‌گوهای مداوم و طولانی است. یک برنامه کلی در نظر داریم و روی تمام پادگان‌ها فکر می‌کنیم و با ارتش و وزارت دفاع گام به گام مذاکرات را پیش می‌بریم و  هرکدام از طرح و برنامه‌ها را که زودتر به نتیجه برسد، جلو می‌بریم. امیدواریم با حسن نظری که بین طرفین وجود دارد، پادگان‌ها را از شهر خارج و فضای آنها را در اختیار شهروندان قرار دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که این روند بسیار طولانی است و اینگونه در هر سال یک پادگان‌ هم از شهر خارج نمی‌شود، گفت: خروج سالی یک پادگان هم عدد بزرگی است. فضایی که از پادگان 06 تبدیل به فضای عمومی می‌شود، 35 هکتار است. کافی است این مساحت را با پارک ملت به وسعت 28 هکتار مقایسه کنید که 1/2 برابر آن خواهد بود. بحث بر سر فضاهایی با وسعت زیاد است که زمانبر خواهد بود. 

وی در ادامه درباره روند خروج پادگان‌ها به خارج از شهر تهران گفت: اولین بار در طرح جامع سال 1349 قید شد که از سوی مجلس قوانینی تصویب شود تا بر اساس آن وزارت جنگ مجاز باشد اراضی خود در شهر تهران را به ویژه در اراضی عباس آباد، بفروشد و بر همین اساس فرض بر این بوده که اراضی و تأسیسات نظامی آینده در خارج از محدوده شهر و کاملاً نزدیک نواحی شهری استقرار یابند. 

وی افزود: پس از آن در مصوبه 23/12/1363 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، احداث و توسعه تأسیسات نظامی از قبیل پادگان‌ها و میادین آموزشی و تمام یا هر قسمت از هرگونه تأسیسات دیگر متعلق به واحدهای نظامی و انتظامی که عملکرد شهری ندارند، در داخل محدوده و حریم استحفاظی شهرها ممنوع اعلام و لازم شد تأسیسات مشابه موجود طی برنامه تدریجی از محدوده و حریم شهرها خارج شده و اراضی و ساختمان های باقیمانده نیز با رعایت اولویت های شهری به مصارف عموم برسند. 

گلپایگانی با بیان اینکه در سال 1366 تبصره‌ای به این مصوبه اضافه شد، گفت: این تبصره اعلام می‌داشت، در صورتی که در برخی از شهرها، استثنائا و بنا به مصالحی که شورای عالی دفاع تشخیص دهد، خروج تدریجی تأسیسات مذکور مستلزم زمان بیشتری باشد، مراتب از طریق شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ خواهد شد. 

معاون شهردار تهران در ادامه تصریح کرد: در طرح جامع دوم پایتخت مصوب 1371، کاربری نظامی و انتظامی شامل پادگان‌ها، سربازخانه‌ها، قرارگاه‌ها، پایگاه‌ها، میادین تیر، آماده‌گاه‌ها، فرودگاه‌های نظامی و ادارات ستادی نیروهای سه گانه (رده خدمات شهر و فراتر) در نظر گرفته شده و بر مبنای مطالعات طرح، حدود 12 درصد از مساحت تهران به اراضی نظامی اختصاص داشت و این میزان می‌بایست با انتقال پادگان‌ها به خارج از شهر کاهش و صرفا دوایر اداری و ستادی نظامی در شهر باقی می‌ماند. 

وی با بیان اینکه در این زمینه، اقدام جدی صورت نگرفت، افزود: در ماده 177 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی مصوب سال 79 و همچنین در ماده 129 قانون برنامه چهارم توسعه مصوب سال 83 بر خروج پادگان‌ها از شهر تأکید شد و در نهایت در سال88 مراتب در چارچوب قانون فروش و انتقال پادگان‌ها و سایر اماکن نیروهای مسلح به خارج از حریم شهرها به تصویب رسید. بر مبنای این قانون مقرر شد وزارت دفاع، پشتیبانی نیروهای مسلح و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با درخواست ستاد کل نیروهای مسلح، دولت یا شهرداری‌ها (از طریق وزارت کشور) و در صورت موافقت فرماندهی کل قوا نسبت به فروش (از طریق مزایده یا توافق) و انتقال پادگان‌ها و سایر اماکن تحت تملک از محدوده شهرها به خارج از حریم آنها با توافق وزارت مسکن و شهرسازی یا شهرداری‌ها و یا سایر دستگاه‌های اجرایی اقدام کنند و به منظور تأمین سرانه کاربری‌های عمومی شهری مورد نیاز، طرح شهرسازی برای اراضی مذکور تهیه شد. 

گلپایگانی در ادامه افزود: غالبا ابعاد و اندازه پادگان‌ها بزرگ بوده و محدوده‌هایی با وسعت چند هکتار و گاها بیش از 10 هکتار را در بر می‌گیرد، لذا تملک و الحاق آنها به عنوان فضاهای شهری مورد نیاز شهر، هزینه سنگینی در بر دارد.

معاون شهرسازی و معماری با بیان اینکه طرح جامع سوم تهران در آذرماه 86 به تصویب رسید، گفت: در این طرح، جهت برخی از پادگان‌ها، زیرپهنه‌های فعالیت تعریف یا در نظر گرفته شد و موضوع اجرایی کردن قانون خروج پادگان‌ها از سطح شهر را با دشواری مواجه ساخت. از یک طرف صاحبان این گونه از اراضی (وزارت دفاع، ارتش و سایر نیروهای مسلح)،‌ دنبال بارگذاری و ساخت و ساز از محل صدور پروانه بودند، از طرف دیگر در برهه‌هایی از مدیریت شهری پایتخت؛ رویکرد شهرداری به سمت بلعیدن این سرمایه‌ها (دارایی‌های شهر) به نفع ساختمان سازی های انبوه و یا حل گره های ترافیکی بزرگ مقیاس تغییر جهت داده بود.

گلپایگانی ضمن اشاره به تغییر مدیریت و رویکرد تازه شهرداری در پاسداری از دارایی‌های طبیعی و تاریخی شهر، موضوع پادگان 06 با مسئولان ارتش به گفتگو گذاشته شد، ادامه داد: پادگان مذکور نزدیک به 50 هکتار وسعت دارد و در دوره گذشته با مدیریت شهری، توافقاتی انجام شده بود تا در پی آن، بارگذاری سنگینی در آن صورت پذیرد. این توافق و طرح مربوطه جهت تصویب به کمیسیون ماده پنج شهر تهران احاله و کمیسیون مذکور ضمن تعدیل بارگذاری بر تخصیص 70% سطح پادگان به عنوان فضای سبز و باز شهری تأکید و با توجه به اینکه مساحت پادگان بیش از ده هکتار بود، ‌طرح مذکور جهت تصویب نهایی به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران احاله شد. در طی فرایند بررسی طرح یادشده در کمیته کار و شورای عالی (با حضور نمایندگان شورای اسلامی شهر، وزارت کشور و میراث فرهنگی)، بر کاهش مجدد بارگذاری، ضمن حفظ ارزش های تاریخی، طبیعی پادگان، تأکید شد.

گلپایگانی با بیان اینکه برای دستیابی به راهی که هم منافع ارتش را تأمین کند و هم کیفیت فضای شهری را تضمین و ارتقاء دهد،‌ موضوع مجددا در دستور کار مشترک شهرداری و ارتش قرار گرفت گفت: در نتیجه رایزنی‌ها و مذاکرات متوالی طی یکسال گذشته، میزان بارگذاری طرح به نحو محسوسی کاهش یافت و تنوع کاربری‌ها و فعالیت‌ها نیز با توجه به معضلات ترافیکی و جاری در خیابان پاسداران، طرح نهایی را به سمت مصادیق و کاربری‌هایی سوق داد که با جذب سفر کمتر مواجه بودند. به علاوه، در ارتباط با آنچه که باید به شهرداری واگذار شود (معادل70 درصد پادگان به مساحت حدود 35 هکتار) با تصویب طرح مذکور در شورای عالی، محدوده مورد نظر به زیرپهنه G111 (پارک و فضای سبز عمومی‌)، تبدیل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بر مبنای تفاهم صورت گرفته، بناها و فضاهایی که جنبه تاریخی دارند باید حفظ شوند، خاطرنشان کرد: باید فضای سبز و ‌درختان موجود حفظ شده و برای شهر باقی بمانند و در30 درصد باقی مانده، بارگذاری تقریباً در حد ضوابط پهنه بندی طرح تفصیلی (اراضی پیرامونی) علاوه بر زیربناهای موجود مورد موافقت قرار گرفته است، تا حجم بارگذاری بیش از حد و حدود ظرفیت‌های محل نباشد. این موافقت‌نامه با نمایندگان ارتش امضا و در صورت تصویب در شورای عالی شهرسازی،  اجرا خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

یادبودهای 27 مردادماه ...

زیباترین فرودگاه های جهان را بشناسید

معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست

جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

نقطه تلاقی گرافیک و معماری کجاست؟

برگزاری کارگاه ساختمان داستان در پلتفرم 28 / مروری بر داستان ساختمان از طرح تا اجرا

شهرداری‌ها چهار برابر نیاز نیرو دارند

شرط مدیریت شهری تهران برای بارگذاری در پادگان 06

مطالعات ساختار شبکه معابر پیشنهادی طرح جامع همدان مردود است!

برنامه‌ریزی شهری «بیوفیلیک» پاسخی به تراکم فزاینده در شهرها

شهرک باستی هیلز خارج از محدوده شهر لواسان است

یادبودهای 26 مردادماه ...

پاویون پلاستیکی در جشن معماری مکزیک

باید اصفهان را به عنوان یک ثروت ملی دید

بازبینی دوره ای از جرثقیل‌های برجی پایتخت

آغاز عملیات ایمن سازی گود مجاور برج میلاد از اول شهریور

با خانه طباطبایی‌ها کاشان بیشتر آشنا شوید

معمار و معماری دو غایب اصلی جامعه ایران !

محضری به سبک کلیسا در مشهد !!

اکثر معماری معروف جهان ترجمه معماری اصفهان است

مراسم بزرگداشت زنده‌یاد باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی برگزار می‌شود

طرح جالب لندن برای بازسازی راه آهن متروکه!

دانشگاه‌ها پیشرفت خوبی در زمینه معماری نداشته‌اند!

یادبودهای 25 مردادماه ...

بناهای تاریخی صرفاً در ظاهر مرمت می‌شوند / نقطه‌های حادثه خیر در عمق بناهای تاریخی کور مانده‌اند

طراحی خارق‌العاده گروه معماری زاها حدید در دبی/ القای حس مجسمه در هتل ملیا

فارغ‌التحصیلانی بیگانه با بازار کار / روایت دانشجویان معماری از مشکلات آموزش

آسیب‌شناسی خانه‌های مسکونی مبتنی بر معماری مزاج محور / بررسی نسبت معماری و طبیعیات کهن

سکان تهران در اختیار خواص؟ !

شهرسازی در ایران از دریچه حق به شهر

کارفرمایان باید به معماران اعتماد کنند

کارفرمایان باید به معماران اعتماد کنند

توسعه حمل و نقل ریلی در اولویت برنامه‌های شرکت عمران شهرهای جدید است

آخرین جزئیات از تسهیلات خرید مسکن/ شهرک سازی در حریم شهرها برای افزایش قدرت خرید مردم است

3خطر مهم که بیخ گوش تهران است!

نمی‌توانیم نامعادله قیمت تمام‌شده مسکن با جیب‌خالی مردم را حل کنیم

یادبودهای 24 مردادماه ...

ابلاغ قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی

مصوبه‌ نهایی شورایعالی شهرسازی و معماری درباره‌ی خانه باغ‌ها

عوارض می‌گیریم تا شهر را به یغما نبرند !

اعتراض دانشگاه تهران به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری / شهر دانش متوقف نخواهد شد

10 نکته کلیدی برای ایجاد یک برنامه شهری بزرگ

تصویب ضابطه بلندمرتبه‌سازی تهران بر مبنای طرح تفصیلی/ بررسی پرونده‌ بلندمرتبه‌ها، به صورت سلیقه‌ای

توسعه اجتماعی را در شهرهای جدید دنبال می‌کنیم/ "سرزندگی" عمده مساله شهرهای جدید در حوزه اجتماعی است

طرح جامع مسجد سلیمان تا دو ماه آینده تهیه و به شورای‌عالی شهرسازی می‌آید

یادبودهای 23 مردادماه ...

ضوابط و معیارهای طراحی معماری و طراحی داخلی ساختمان های قضایی منتشر شد

شهرسازى در ایران باستان ...

بازآفرینی شهری؛ طرحی که کماکان درجا می‌زند/ 185 هزار حاشیه‌نشین لرستانی کماکان چشم‌انتظار وعده‌ها

کرج به شهر دوستدار کودک تبدیل می شود