آخرین مطالب

رفتار قالیبافی یاران حناچی و استمرار بلند مرتبه سازی‌ها در تهران / ساخت و ساز غیر اصولی فقط زمانی بد است که توسط رقیب سیاسی عملیاتی شود بلند مرتبه سازی

رفتار قالیبافی یاران حناچی و استمرار بلند مرتبه سازی‌ها در تهران / ساخت و ساز غیر اصولی فقط زمانی بد است که توسط رقیب سیاسی عملیاتی شود

  بزرگنمایی:

معمار شهر - به گزارش تیترشهر به نقل از بازتاب  دوباره موضوع بلند مرتبه سازی و ساخت و ساز‌های غیر اصولی به ویژه در غرب تهران به یکی از مسائل داغ در حوزه مدیریت شهری تبدیل شده است؛ روندی که سابق بر این نیز در شهر تهران استمرار داشت و انتظار می‌رفت با روی کار آمدن شهردار جدید که یکی از جدی‌ترین مخالفان بلند مرتبه سازی است، پایان یابد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که این روند‌ها همچنان در جریان است.
این مهم را می‌توان از محتوای سخنان صریح علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران برداشت کرد که در همین رابطه روز یک شنبه هفته جاری انتقادات تند و البته مستندی را به شهرداری تهران وارد کرد.
علی اعطا در جریان برگزاری صد و پنجاه و پنجمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری به شهرداری تهران درباره بلندمرتبه سازی در حریم دریاچه شهدای خلیج فارس اظهار کرد: دریاچه خلیج فارس یکی از جاذبه‌های گردشگری در منطقه 22 تهران است که ساخت وساز‌های بی رویه، بی ضابطه و عمدتاً بلندمرتبه در اطراف آن، صدمات جدی به دید و منظر آن زده است.

وی افزود: شهرداری منطقه 22 در تاریخ‌های 1395/11/05 و 1396/05/11 اقدام به صدور پروانه ساختمان و پروانه تغییر نقشه برای ملکی واقع در شمال شرق دریاچه شهدای خلیج فارس کرده است؛ بر اساس پروانه‌های صادرشده در این ملک اجازه ساخت مجتمع تجاری ــ اداری در 31 طبقه (21 طبقه روی همکف و 9 طبقه زیر زمین) صادر شده است؛ این در حالیست که در آن تاریخ براساس مصوبه شورای عالی، صدور مجوز بلندمرتبه سازی (یعنی صدور پروانه ساختمان 12 طبقه به بالا) ممنوع شده بود.
سخنگوی شورای شهر تهران در این جلسه ادامه داد: بر اساس بند 1 ــ 1 مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص مغایرت‌های طرح تفصیلی شهر تهران با طرح جامع در تاریخ 1393.07.28 هرگونه بلندمرتبه سازی (12 طبقه و بیشتر) در شهر تهران ممنوع شده است؛ شهرداری منطقه در پاسخ به مکاتبات انجام شده صدور پروانه‌های ساختمانی این ملک را براساس قرارداد منعقدشده بین مالک و شهرداری در تاریخ 1392/03/22 توجیه کرده است! بر اساس این قرارداد 7197.8 مترمربع از 11174 مترمربع زمین ملک مذکور به شهرداری تهران منتقل شده و شهرداری به صدور پروانه مجتمع متعهد شده است!
اعطا تصریح کرد: این در حالیست که پروانه ساختمان ملک در تاریخ 1395.11.05 با تراکم 1065 درصدی و بر اساس تصمیم شورای معماری منطقه در تاریخ 1395/06/17 پس از ممنوعیت بلندمرتبه سازی در تهران اتفاق افتاده است؛ در واقع قرارداد منعقدشده باید بعد از مصوبه شورای عالی باطل میشد حتی در صورتی که مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص ممنوعیت بلندمرتبهسازی را نادیده بگیریم براساس ضوابط طرح تفصیلی شهر تهران در پهنه وقوع این ملک (121 S) حداکثر تراکم مجاز در این ملک برابر 750 درصد است، اما پروانه صادره دارای 315 درصد اضافه تراکم غیرمجاز نسبت به ضوابط طرح تفصیلی است.
وی با بیان اینکه نکته بسیار مهم در خصوص این ملک محل قرارگیری آن است، گفت: این ملک در فاصله حدود 90 متری پیاده راه اطراف دریاچه خلیج فارس قرار گرفته است! در واقع در صورت احداث، این مجتمع (که در حال حاضر در مرحله گودبرداری قرار دارد) نزدیکترین ساختمان به دریاچه خواهد بود و به دید و منظر دریاچه آسیب جدی وارد کرده و باعث ضایع شدن حقوق عمومی شهروندان می شود.
گفته‌های سخنگوی شورای شهر تهران، ناظر بر ساخت و ساز‌های غیر اصولی و بلند مرتبه سازی‌هایی است که عمدتاً در حاشیه دریاچه خلیج فارس در حال انجام است و از قرار معلوم مجوزهایشان در سال‌های 1393 تا 1396 صادر شده است.

 

این رویه در حالی است که سابق بر این، شهردار کنونی تهران زمانی که معاون وزیر راه و شهرسازی بود در کنار وارد کردن انتقادات جدی به شهردار اسبق تهران (محمد باقر قالیباف) بخاطر صدور مجوز‌های بلند مرتبه سازی از ممانعت وزارت راه و شهرسازی از صدور اینگونه پروانه‌ها خبر داده و مدعی شده بود که شهرداری تهران در دوران مدیران پیشین توان مقابله با چنین رویه‌های غیر اصولی را ندارد!
در همین باره پیروز حناچی اردیبهشت ماه 1396 و زمانی که در مقام معاونت وزارت راه و شهرسازی فعالیت می‌کرد در گفتگو با رسانه‌ها گفته بود: بر اساس طرح جامع تهران مصوب سال 1366 شهرداری تهران موظف بود ظرف سه تا 6 ماه پس از تصویب طرح جامع ضوابط بلندمرتبه سازی را به تصویب شورا عالی معماری و شهرسازی برساند.
حناچی در همان گفتگو با اشاره به اینکه آقای قالیباف از مواردی است که به دوربین نگاه می‌کند و دروغ می‌گوید، ادامه داد: سال 1392 که دولت یازدهم وارد کار شد هیچ ضوابطی برای بلندمرتبه سازی به تصویب نرسیده بود یعنی شهرداری تهران از سال 86 تا سال 92 اقدام به ارائه ضوابط بلندمرتبه سازی نکرده بود و به این معنا در کمیسیون ماده 5 مجوز‌های بلندمرتبه سازی را صادر می کردند و خودشان می بریدند و می دوختند و در دولت قبل بدون آنکه شورا عالی معماری و شهرسازی نقشی داشته باشد مجوز‌ها صادر می شد.
معاون اسبق معماری و شهرسازی کشور ادامه داد: بنابراین حجم زیادی از مجوز‌های بلندمرتبه سازی‌ها در دوران مدیریت آقای قالیباف بدون هیچ توجیه عقلی و تخصصی و قانونی صادر شد و امروز اگر مبنای ساختمان‌های بلند در تهران را ساختمان‌های بالای 12 طبقه بدانیم، در تهران 987 ساختمان بلندمرتبه وجود دارد که بخش زیادی از مجوز‌های ساخت این برج‌ها در دوران مدیریت 10 ساله آقای قالیباف صادر شده است.
معاون اسبق وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در همان ابتدا به اعضا کمیته فنی اعلام کردیم که حق ندارد مجوز بلندمرتبه سازی در تهران صادر کند، گفت: پس از اینکه متوجه جدیت دستور وزارت راه و شهرسازی شدند شهردار تهران اعلام کرد 40 تا 50 پرونده بلندمرتبه سازی در صف اخذ مجوز هستند که برای صدور مجوز تعدادی از آن‌ها پول گرفته ایم و باید جوابگوی آن‌ها باشیم.
شهردار کنونی تهران در آن تاریخ ادامه داد: پس از این موضوع، معاونت بازرسی کل کشور ما را به یک جلسه دعوت کرد و گفتند که عد‌ه ای در خصوص این مصوبه شما شکایت کردند و چرا این موضوع را بررسی نمی کنند و ما هم در پاسخ گفتیم فکر می کردیم قرار است از ما به خاطر اینکه مجوز برای ساخت و ساز‌های بی ضابطه نداده ایم تشکر کنید چرا که دولت یازدهم توانست جلوی بلندمرتبه سازی‌های بی ضابطه شهرداری را در تهران بگیرد.
بر اساس طرح جامع تهران مصوب سال 1366 شهرداری تهران موظف بود ظرف سه تا شش ماه پس از تصویب طرح جامع ضوابط بلندمرتبه سازی را به تصویب شورا عالی معماری و شهرسازی برساند.
بر اساس اظهارات سخنگوی شورای شهر تهران، پیروز حناچی که سابق بر این انتقادات جدی به نوع مدیریت قالیباف در شهرداری تهران به ویژه در حوزه بلند مرتبه سازی و ساخت و ساز‌های غیر اصولی وارد می‌کرد، حالا در شرایطی قرار دارد که مدیران زیر مجموعه اش درست در همان مسیر‌های غلط در حال حرکت هستند.
رویه‌ای که تکرار آن در دوران شهرداری جدید آن هم با سوابقی که از مقام ارشد آن در رابطه با نقد بلند مرتبه سازی وجود دارد، ابهام آفرین است و این گمانه را تقویت می‌کند که ساخت و ساز غیر اصولی فقط زمانی بد است که توسط رقیب سیاسی عملیاتی شود.
آنچه اینجا غیر قابل قبول است، تکرار رفتار‌هایی در مدیریت کلان شهر تهران به ویژه در حوزه شهرسازی و ساخت و ساز است که نه تنها اصولی و مبتنی بر قانون نیست، بلکه با مواضع مدیران ارشد شهرداری تهران نیز همخوانی ندارد.
بر همین اساس می‌توان این پرسش را مطرح کرد که چرا شهردار کنونی تهران و مدیران زیر مجموعه اش برای مقابله با روند‌های غیر اصولی در بلند مرتبه سازی‌ها اقدام قاطعانه‌ای انجام نمی‌دهند؟
اگر با این روند‌ها موافق هستند که این درست در تضاد کامل با سیاست‌ها و مواضع سابق آنهاست و اگر مخالف آن هستند، نیز لازم است نسبت به افشای پشت پرده‌های موجود اقدام کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

خانه و موزه مقدم، زیباترین خانه تهران

آغاز ثبت‌ نام مسکن دولتی از شهریور ماه

یادبودهای 31 مردادماه ...

تصمیمات بزرگ را پشت درهای بسته نگیریم!

شهرسازی مشارکتی نیاز مغفول مانده جوامع امروزی

طرح مطالعاتی تحلیل بازار مسکن در قزوین اجرا شد

همدان در حوزه طرح جامع شهری مشاور بومی ندارد!

قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند قیمت‌ اجاره‌ را تعدیل کند؟

مناسب‌سازی مساجد پایتخت برای معلولین

پیشنهاد یک کارشناس برای تهیه یک طرح جامع موفق

شهرسازی بدون ملاحظه‌های ترافیکی!

منع نظام مهندسی از ارجاع‌کار، مخالف با قانون است/انتخاب ناظر توسط انبوه‌سازان لطمه به سرمایه‌‌های ملی است

سه راهکار اصلاحی مسکن

مشاوران از ظرفیت‌های محلی برای بازآفرینی شهری استفاده کنند

در طراحی چهارباغ مصلی، اصالت معماری ایرانی-اسلامی حفظ شده است

یادبودهای 30 مردادماه ...

در باب نسبت میان مرمت و معماری!

استخر عجیبی که 406 متر بالاتر از سطح زمین قرار می‌ گیرد!

شورای شهر زنجان از ایده شهروندان برای اجرای طرح سبزه میدان استقبال می‌کند

نمایش شگفتی‌های معماری هندوستان در کاخ گلستان

کلیسای وانک، شاهکار معماری و نقاشی!

سه پوشش نوآورانه پایدار نما که مرزهای متریال را جا به جا می‌کند!

روایتی ریاضی‌گونه از معماری !

سادگی، ایمنی و صرفه‌جویی، سه رویکرد احداث ساختمان اداری و کمیسیون‌ها/ ضرورت تکمیل زیرساخت‌های شهری در اطراف بهارستان

مسئولان برای نسخه پیچی بافت کهنه، مدتی در آن زندگی کنند

مدرسه تابستانی بین‌المللی قزوین پنجم شهریور برگزار می‌شود

زخم یادگاری بر تَن آثار شهر تاریخی «تون»/اداره میراث فرهنگی شهرستان فردوس چشم به راه اعتبار!

توسعه سنتی مدرنیته در شهرسازی و معماری مورد توجه قرار گیرد

نشست تخصصی آسیب‌شناسی خانه‌های مسکونی مبتنی بر معماری مزاج محور برگزار گردید

نشست تخصصی بررسی شهرسازی در تهران / مروری بر بایدها و نبایدهای شهرسازی برگزار گردید

یادبودهای 29 مردادماه ...

تهیه سندهای بلندمرتبه سازی و پهنه بندی مشهد 5 سال تاخیر دارد

تبدیل مسکن‌مهر به سکونتگاه‌های درخور مهم‌ترین رسالت شهرهای جدید است

ساختمان بلدیه احیا شود/بررسی 11هزار و 400 پرونده نما!

احتمال استرداد شکایت شهرداری از شورای عالی شهرسازی

«مسکن مشارکتی» مردم را خانه‌ دار نمی‌کند / وزارت راه غافل از راه‌های بهتر!

برگزاری سومین جلسه بررسی نهایی تبصره های پیشنهادی بودجه 99 وزارت راه و شهرسازی

عضو شورا:تخلفات شهرسازی تهران 70 درصد کاهش یافت

یادبودهای 28 مردادماه ...

برج رابینسون؛ نماد شهرسازی پایدار در سنگاپور

واکنش شهردار منطقه17 به ساماندهی قهو‌ه‌خانه‌های منطقه/ کوتاهی وزارت راه‌و‌شهرسازی در انتقال خط آهن تهران-اهواز به زیر زمین

پژوهش‌های شهرداری تهران روی وبسایت شفاف

برای حل مشکلات منتظر "سوپرمن" هستیم!

تفاهم‌نامه سه‌جانبه طراحی و نظارت بر ساخت و سازهای روستایی بازنگری و اصلاح می‌شود

دستورالعمل هوشمندسازی ساختمان‌های مسکونی تدوین می‌شود/جزئیات 12 پروژه بخش پایش و هوشمندسازی مرکز تحقیقات

جولان سوداگران در بازار مسکن شهرهای اقماری

زمینه خانه‌دار شدن اقشار متوسط و کم درآمد فراهم می‌شود / وزارت راه و شهرسازی تلاش می کند عقب‌ماندگی بخش مسکن را جبران کند

یادبودهای 27 مردادماه ...

زیباترین فرودگاه های جهان را بشناسید

معماری ما فضای تجربه درست نداشت که بخواهد سالم بماند / هویت امری ارجاعی و بیرونی نیست