معمار شهر - به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ جلسه مشترک عصر امروز دو کمیسیون «عمران» و «شهرسازی» شورای شهر تهران به درخواست سازمان نقشه برداری کشور به موضوع فرونشست در پایتخت اختصاص داشت. در این جلسه مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور گزارشی از مطالعات 20 ساله این سازمان درباره فرونشست #تهران که حاکی از فرونشست 1 تا 2 متری در مناطقی از تهران از جمله اتوبان آزادگان است، ارائه داد.

رضا کرمی، رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در واکنش به این گزارش گفت: باید بررسی شود که اصلا موضوع فرونشست به یک بحران برای تهران بدل شده یا نه؟ صفا صبوری معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران هم گفت که فرونشست حوالی #اتوبان_آزادگان به خاطر خاک دستی آنجاست و اینگونه نیست که اتوبانی به طول 60 کیلومتر دچار فرونشست 1.7 متری شده باشد! نباید در این زمینه اغراق کرد.

شهربانو امانی عضو کمیسیون عمران شورای شهر تهران در بخشی از این نشست با بیان اینکه معضل فرونشست و آثار تخریبی آن آنقدر روشن است که حتی خواجه حافظ هم از آن مطلع است از بی توجهی مسئولین به این موضوع ابراز تاسف کرد.

شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور هم با ابراز تعجب از اینکه چرا مسئولین شهری بجای آنکه به دنبال راه حل باشند، به دنبال پاک کردن صورت مساله هستند؛ گفت: زیر سوال بردن اصل موضوع کمکی به حل آن نمی‎کند. سازمان نقشه بردرای کشور به عنوان وظیفه حاکمیتی خود و با بودجه محدودی که دارد تا کنون فرونشست را در کل کشور بررسی کرده است و به دنبال کسب بودجه و درآمد از شهرداری تهران نیست؛ خوب است مسئولین شهری پایتخت بگویند که با بودجه‎های چند میلیاردی خود تا کنون برای کاهش نرخ فرونشست که «زمین» را از بین می‌برد، چه کرده‎اند؟

دکتر یحیی جمور معاون فنی این سازمان نیز در دفاع از نتایج علمی مطالعات سازمان نقشه برداری کشور، گفت: نرخ فرونشست تهران دست کم با ارزیابی بیش از 100 تصویر ماهواره‌ای و انطباق با داده‌های ترازیابی، ژئودتیکی و ... به دست آمده و قابل راستی آزمایی است. کاهش 20 تا 30 متری آب‎های زیر زمینی تهران طی 10 سال یک واقعیت است و نشان می‎دهد نه تنها «زمین» که حتی «آب‎خوان‎ها» هم در حال تخریبند. فرونشست یک مرگ تدریجی برای آبخوان‎ها و زمین است. او سپس پرسید: اینکه پایتخت در 20 سال آینده فاقد آب شرب باشد، یک بحران محسوب می‎شود یا نه؟

صبوری معاون شهردار در پاسخ عجیبی به سوال جمور گفت: اینکه در محدوده‎ای مثل شهر تهران با جمعیت 20 میلیون نفری، چه مساله‎ای «بحران» محسوب می‎شود؛ جای بحث دارد. کرمی رئیس سازمان مدیریت بحران تهران هم در ادامه سخنان او گفت: «بحران» چیزی است که زندگی مردم را یکباره دچار اختلال کند و نمی‎توان یک مساله تدریجی را «بحران» نامید!

مذاکرات که به اینجا رسید؛ رئیس جلسه نیز وارد بحث شد.

 محمد سالاری عضو و رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با ابراز تعجب از مواضع صبوری و کرمی، گفت: نمی‎دانم چطور صورت مساله را پاک می‎کنید؟ مدیریت شهری تهران؛ مشکل فرونشست را پذیرفته و باید برای آن راهکاری بیابیم. او از گزارش سازمان نقشه برداری کشور تقدیر کرد و گفت وظیفه حاکمیتی این سازمان ارائه چنین گزارش‎ها و هشدارهایی است.

وی از مرکز مطالعات و برنامه ریزی تهران خواست تا با تجمیع گزارشاتی که درباره فرونشست تهران در این جلسه ارائه شد؛ لایحه‌ای را به منظور مقابله با این بحران جهت بررسی و تصویب در شورای شهر آماده کند.